fbpx
 

Nauka językaJak rozmawiać w restauracji po angielsku?

7 listopada 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/11/matura.blog_-1-1123x794.jpg

Co powiedzieć po angielsku, gdy Twoje jedzenie jest niesmaczne albo Twój rachunek jest za wysoki? Jak powiedzieć, że czekasz za długo? Zobacz.

Jesteś na wakacjach w przemiłych okolicznościach. Idziesz coś zjeść do fajnej knajpki (brasserie) lub dobrej restauracji (restaurant). Wszystko miło, dopóki na Twoim talerzu zamiast wyczekiwanej sałatki nie pojawia się kotlet. I co masz zrobić z tym fantem?

Zjeść, bo przecież po angielsku nie umiesz!?

Fajnie, gdy znajdziesz kurs językowy, na którym uczą takich praktycznych rzeczy. Warto poprosić swojego lektora w szkole językowej, by właśnie takie tematy z Tobą przerobił.

No, a to wcale nie jest takie trudne. Zobacz.

Jak powiedzieć po angielsku, że zamówiłeś coś innego?

Na początek omówmy sytuację, w której Twoje jedzenie nie do końca wygląda (looks) lub smakuje (tastes), tak jak powinno. Możesz powiedzieć, że zamówiłeś coś innego. (This isn’t what I ordered). I oczywiście podajesz swoje zamówienie jeszcze raz. (I ordered…).

Pamiętaj też, że wszystkie zwroty z dzisiejszego artykułu znajdziesz w filmiku na YouTube, gdzie możesz od razu poćwiczyć wymowę.

Jak powiedzieć po angielsku, że jedzenie Ci nie smakuje?

Może być też tak, że Twoje jedzenie smakuje dziwnie (The food tastes funny/ The food doesn’t taste right).

Może być też tak, że jedzenie będzie zimne (The food’s cold).

A może jest zbyt (too…).

  • Zbyt ostre/zimne/gorzkie (too spicy/cold/bitter).

 

Jak powiedzieć po angielsku, że czekasz za długo na jedzenie?

Być może trafisz na dzień, w którym będziesz musieć czekać na swój obiad baaaardzo długo. Wtedy koniecznie wspomnij, że bardzo Ci się spieszy (Excuse me, we’re in a hurry). Głodny czy nie, bycie kulturalnym i miłym zawsze nas obowiązuje.

Zapytaj również, jak długo będzie trzeba czekać (How long will it take? lub Will our food be long?). Warto również dorzucić, że długo już czekasz (We’ve been waiting for a long time).

A gdybyś chciał/-ła poznać więcej słówek związanych z jedzeniem to zapraszamy Cię do naszego filmiku.

 

Jak powiedzieć po angielsku, że Twój rachunek jest za wysoki?

Ostatnią grupą problemów, z jaką zmierzymy się dziś w restauracji, będą problemy finansowe, czyli z rachunkiem. Jeśli na twoim rachunku jest błąd (Excuse me, I think there is a mistake lub There seems to be a mistake), to koniecznie o nim wspomnij.

Może na twoim rachunku jest butelka wina zamiast dwóch kieliszków (We ordered two glasses of wine not a botlle). A może pojawi się coś, czego w ogóle nie zamawiałeś? (We didn’t order this dish at all).

Problemów masa, ale wiesz już jak je omówić po angielsku. Co, jednak gdy kelner (waiter) nie chce się z Tobą dogadać? Poproś menadżera. Dokładnie jak na filmach: I’d like to speak to the manager, please. I wtedy użyj wszystkich zwrotów, których nauczyłeś/-łaś się dzisiaj.

Masz problemy na stacji paliw? Zobacz, jak ogarnąć problemy językowe po angielsku z naszym artykułem.

I pamiętaj, że najlepszy artykuł nie zastąpi Ci praktyki, więc zapraszamy Cię na praktyczne i konkretne zajęcia do ENCJO. Gdzie nauczymy Cię po angielsku i niemiecku.