fbpx
 

Nauka językaThanksgiving, co to jest to święto dziękczynienia?

21 listopada 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/11/matura.blog_-2-1123x794.jpg

Jak się je świętuje? Co się je? Kiedy się je obchodzi? Skąd pochodzi i jakie są jego początki? O tym dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Na pewno słyszałeś o Święcie Dziękczynienia. Obchodzone w czwarty czwartek listopada łączy wszystkich Amerykanów.

Dziś dowiesz się:

  • Skąd to święto pochodzi, jakie są jego początki?
  • Po co, dlaczego świętuje się Thanksgiving?
  • Jak się świętuje obecnie? Jakie dania się je, jakie są tradycje związane z tym świętem?

A ostatnio pisaliśmy o święcie, które obchodzimy w Polsce-Wszystkich Świętych i o tym, jak je ugryźć po angielsku,

Jak powstało Święto Dziękczynienia?

Źródeł Thanksgiving możemy doszukać się w początkach XVII w. Wtedy grupa ludzi, których obecnie nazywamy „pilgrims”, wyruszyła z Anglii, by szukać przyjaznego dla ich religii i sposobu życia miejsca. Wybrali w tym celu Amerykę, jako nowo odkryty, mlekiem płynący ląd.

Tutaj niestety bardzo się zawiedli, gdyż zastali srogą zimę, którą udało się im przeżyć na pokładzie statku Mayflower. Jednak wielu z nich zmarło.

Gdyby nie pomoc młodego Indianina, który mówił po angielsku oraz przypadkowo znaleziona, opuszczona wioska Indian – na pewno ich szanse byłyby o wiele mniejsze.

 

Co upamiętnia Święto Dziękczynienia?

Ze względu na te opatrznościowe wydarzenia osadnicy zaprosili Indian na wspaniałą ucztę, która to uczta właśnie była pierwszym Świętem Dziękczynienia. Ta początkowa uczta była po prostu takim świętem plonów, gdzie zebrano najlepsze produkty i najsmaczniejsze dania. Świętowano przeżycie bardzo trudnego roku.

 

Jak świętuje się Thanksgiving obecnie?

W dzisiejszych czasach krążą już inne wersje opowiedzianej przez nas historii. Nadal jednak to święto bardziej łączy niż dzieli. Świętują wszyscy narodowym „bank holiday”, czyli dniem wolnym od pracy. A jak świętują? Rodzinnie.

Na ten długi weekend wszyscy zjeżdżają do swoich rodzin, nawet z bardzo daleka. Studenci mają wolne na uczelniach. Stąd mówi się też o środzie przed Dziękczynieniem, kiedy to zaczyna się celebracja. Przez niektórych nazywana nawet drinksgiving lub Blackout Wednesday. Jest to dzień, w którym dużo się pije 🙂 Porównywalnie z Sylwestrem.

Thanksgiving to, oprócz pieczonego indyka, ogromna parada. Parada, czyli taki pochód różnych przebranych postaci, platform, orkiestr, a na samym końcu również Mikołaja. Dla Amerykanów święto dziękczynienia otwiera sezon świąteczny. Ma więc poniekąd także wymiar materialny, finansowy. Od czwartku zaczyna się zakupowy szał. (czekaj na nasz live oraz artykuł o Black Friday).

Zapraszamy Cię do obejrzenia nagrania p. Eli, w którym ciekawie opowiada historię i zwyczaje Thanksgiving:

 

A dla dzieciaków polecamy króciutki filmik na YouTube, gdzie mogą przypomnieć sobie słownictwo oraz utrwalić wiadomości poznane na zajęciach angielskiego w szkole.

A co się je w święto dziękczynienia?

Jedzenie święto dziękczyniena

Co się je w święto dziękczynienia?

A po kolacji? Kanapa, przekąski, piwko, telewizor… czyli mecz football game.

I jak? Zaskoczony? Wiedziałeś/łaś wszystko? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o Halloween, kolejnym amerykańskim święcie to zapraszam Cię na live’a.

Zapraszam Cię również do obejrzenia live’a na Facebooku, gdzie właśnie o wszystkim powyższym posłuchasz. I możesz zdobyć super gry ze słownictwem związanym ze Świętem Dziękczynienia.