fbpx
 

Nauka językaWyposażenie domu po angielsku.

21 lutego 2022
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2022/02/matura.blog-3-1280x800.jpg

Dziś dowiesz się, jak po angielsku opowiedzieć o meblach i sprzętach potrzebnych w domu. Opiszesz swój pokój i każde inne pomieszczenie domu.

Wchodzisz do domu lub mieszkania i zastanawiasz się, jak nazwać poszczególne przedmioty? Jak opisać mieszkanie najemcy lub opisać pokój hotelowy? Dziś zabierzemy Cię na zwiedzanie domu, w którym znajdziesz najbardziej popularne elementy wyposażenia.

PS. Jeśli zastanawiasz się, jakiego słownictwa użyć rezerwując hotel, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu.

Przedpokój po angielsku (hall).

Wchodzimy. Na stole (table) stoi lampka (table lamp). Na ścianie wisi półka (wall shell). Obok stoi szafka (cupboards), w której upakowano stosy książek. Dalej widzimy półkę z książkami (bookcase) oraz taboret (stool). Naprzeciw lustra (mirror) pojawia się stojak na kapelusze (hat stand), na którym wieszamy nasze kapelusze – off course! (oczywiście). A parasol wrzucamy do stojaka na parasole (umbrella stand). Ale chwileczkę! Czy wytarliśmy buty, zanim weszliśmy do domu? Gdzie wycieraczka (mat)? Jest, uff. Buty czyste – można zwiedzać dalej.

Czy wiesz, że najłatwiej uczyć się w praktyce? Na naszych kursach angielskiego kursanci, ucząc się tematów związanych z domem/meblami najczęściej opisują swoje domy lub wymyślają wymarzone pokoje, mówią o tym, co się im podoba a co nie w przedstawionych pomieszczeniach. Dzięki używaniu słownictwa od razu w praktyce rozwijają kilka umiejętności językowych naraz!

Ty też ucząc się słówek, od razu szlifuj wymowę. Zajrzyj do naszego filmiku, gdzie możesz od razu powtarzać za lektorem usłyszane i zobaczone słownictwo.

Kuchnia po angielsku (kitchen).

Przejdźmy jednak dalej. Przed nami kuchnia. A w niej tyle się dzieje. Na środku stoi stół (table), a wokół niego sześć krzeseł (chairs). W kącie stoi wielka lodówka (fridge), a dalej zmywarka (dishwasher), zlew (sink), kuchenka (cooker), a nad nią mikrofalówka (microwave). Pod zlewem znajdujemy kosz na śmieci (bin), do którego wyrzucamy folię z kwiatów, które przynieśliśmy dla gospodarzy. Kwiaty stawiamy na komodzie (chest of drawers), w piękniej, antycznej wazie (vase).

Salon (living room) i taras (deck) po angielsku.

Idziemy do salonu, który pełni kilka funkcji. Jest miejscem pracy, znajduje się tu bowiem biurko (desk), przy którym stoi wygodne krzesło (office chair) – ktoś spędza tu wygodnie godziny pracy. Po prawej stronie biurka widać wielkie okno balkonowe, które otulają kremowe zasłony (curtains) oraz żaluzje (blinds).

Nie możemy się oprzeć i zaglądamy też na taras. A nim wygodna ławeczka (bench), krzesło bujane (rocking chair), leżak (deck chair) z wygodnymi poduszkami (pillows), kufer (chest) – zapewne z cieplejszymi kocami (blankets) w środku – na czas wieczornych chłodów. A w kącie dodająca uroku roślinka (plant). Och, jak miło byłoby poleżeć na leżaczku, sącząc mrożoną kawę.

Sypialnia (bedroom) po angielsku.

Zostawmy jednak marzenia na inną okazję. Czas zwiedzać. Udajemy się do sypialni. Wielkie łóżko (bed) zajmuje większą część pomieszczenia. Po prawej i lewej stronie stoją malutkie stoliki nocne (night tables). Pod łóżkiem mięciutki dywan (carpet). A nad nim obraz (picture) z widokiem zachodzącego słońca (sunset). Wygodny materac (mattress) oraz kołdra (duvet) kuszą, by się położyć. Opieramy się pokusie! O mały włos przegapilibyśmy maleńką toaletką (dresser) w rogu pokoju. Za to ogromnej szafy (wardrobe) na pewno nie przegapimy. Można do niej wejść!

Przy okazji wpadamy jeszcze do łazienki. Tutaj uwagę kradnie wolnostojąca wanna (bath). Podwójna umywalka (washbasin) obok toalety (toilet) to niezłe rozwiązanie na zabiegane poranki. A schowana do szafki pralka (washing machine) to już rozwiązanie, którego zazdrościmy.

Czas odpocząć w salonie. Wielki fotel (armchair), błękitna kanapa (sofa) i mały stoliczek zapraszają do wypicia kawy i spokojnej rozmowy. Niecierpliwie czekamy na wieczór, kiedy rozpalimy w kominku i posłuchamy, jak zegar (clock) wybija północ. Dobranoc.

Porady do nauki słownictwa po angielsku.

Chcesz się skutecznie uczyć słownictwa? Skorzystaj z naszego pomysłu.

  • Wypisz słówka z artykułu na pojedynczych karteczkach.
  • Karteczki poprzyklejaj na meblach i sprzętach (podpisz je!).
  • Teraz chodząc po domu, od razu uczysz się słówek.
  • Pójdź krok dalej i układaj z nimi zdania. To już będziesz miał niezły trening angielskiego.

Powodzenia!

Zapraszamy Cię jeszcze do naszego artykułu o częściach domu. Tam znajdziesz wszystkie brakujące słówka z tematu „dom”.

A na koniec — praktyczne porady, jak osiągać cele językowe skutecznie!