fbpx
 

Nauka językaNauka z YouTube’m – DZIECI

2 września 2020

Dlaczego warto? Odpalacie YouTube po angielsku, dziecko ogląda jeden film, po czym słyszycie: – „Jeszcze jedeeeeen”. Znacie to?

To bardzo wciągający serwis, nie tylko dla dorosłych, ale i dla najmłodszych. Warto dobrze to wykorzystać!

O tym, dlaczego YouTube to świetna platforma do nauki języka dla DOROSŁYCH pisaliśmy tutaj: angielski na Youtubie. Tym razem spróbujemy przekonać Was do tego, żeby wykorzystać serwis do nauki angielskiego (lub innych języków) Waszych dzieci.

Zanim przejdziemy do argumentów, warto, żebyście przyjrzeli się możliwościom, jakie daje Wam YouTube Kids, czyli aplikacja stworzona z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Z naszego punktu widzenia, korzystanie z aplikacji to dobra decyzja. To Wy macie wówczas pełną kontrolę nad treściami, które ogląda Wasze dziecko: jest bezpieczniej i rozsądniej.

  1. Śpiewaj, tańcz, rymuj, czyli nauka poprzez zabawę

Chyba najpopularniejszym kanałem z piosenkami dla dzieci w języku angielskim jest Super Simple Songs i my też z czystym sumieniem możemy ten kanał polecić. Chcecie, żeby Wasze dziecko uczyło się kolorów, liczb, nazw jedzenia czy zwrotów używanych na co dzień? Tam znajdziecie wszystko! Z doświadczenia wiemy, że te grafiki i melodie zazwyczaj bardzo podobają się najmłodszym  odbiorcom. Kolejne warte uwagi kanały to ELFKidsVideos , ThesingingwalrusEnglishsingsing9 czy KidsTV123 .

Jeśli dorzucicie do tego specjalnie opracowane ćwiczenia (w Internecie znajdziecie tego dużo) i własną pracę z dzieckiem, możecie nie tylko miło spędzić czas, ale również sami je albo się z nim czegoś nauczyć.

Oczywiście, zachęcamy Was do odnajdywania różnych kanałów z piosenkami czy rymowankami po angielsku – w zależności od Waszego osobistego gustu. Na Youtub’ie wyszperać można prawdziwe perełki. Wyszukajcie sobie na przykład kanał Pomelody, album We’re All Young Together Waltera Martina albo piosenki dla dzieci Elizabeth Mitchell i… zrozumiecie, co mamy na myśli, używając określenia „perełki”.

  1. Zamiast Lego literkowe klocki, czyli filmy dla dzieci ciekawych świata

Dla nieco starszych dzieci polecamy kanały z bardziej ambitnymi treściami. Może na początek tej przygody zobaczcie, co do zaoferowania ma Blippi. Dzieci mogą odwiedzić z nim na przykład straż pożarną, plac budowy czy lodziarnię na kółkach, a nawet… wsiąść do prywatnego odrzutowca. To nie dla Was? To może nauka liter i liczb z sympatycznymi Alphablocks i Numberblocks? A może zainteresują Was filmy instruktażowe (jak zrobić kukiełkę lub jak myć… zęby) publikowane na kanale LearnEnglish Kids? Uwaga: to tylko garstka naszych pomysłów i inspiracji. Odwiedźcie kanał National Geographic Kids i sami przekonajcie się, że nawet na jednym kanale treści do wyboru jest mnóstwo! Weird but true, Yoga Animals, a może Exploration Barbie… Jesteśmy pewni, że coś spodoba się Wam i Waszym dzieciom.

– Ale, że jak? Po angielsku? Przecież oni nic nie zrozumieją!

– Oj, o to się nie martwcie. Magia zadziała sama!

  1. A może coś… przeczytamy po angielsku

Tak, na YouTub’ie dzieciaki mogą słuchać książek czytanych przez native speakerów. W zasadzie każda bardziej popularna książka pokazywana i czytana pojawia się w którymś z filmów. Wystarczy wpisać tytuł i wybrać odpowiednie video. Wcale nie musicie mieć tych książek w domu!

  1. Peppa? Psi Patrol? Jak bajki to po angielsku

Wasze dziecko kocha Peppę, Tomka i przyjaciół, a może Binga? Nic dziwnego! A gdyby tak zgadzać się na bajki, pod warunkiem, że dziecko ogląda je po angielsku, niemiecku lub w innym języku? Bardzo polecamy Wam takie podejście. Dzieciaki uwielbiają oglądać te same odcinki po kilka razy – zgoda, ale w języku obcym, bo potem będą chcieć kolejne. Dzieci uczą się o wiele szybciej niż my, więc przestawienie się na inny język nie będzie dla nich dużym problemem.. A pomyślcie tylko, jak wiele mogą zyskać!

  1. Kanał ENCJO, czyli wisienka na torcie

I wreszcie ostatnie polecenie: nasz YouTube’owy kanał Encjo. Warto go odwiedzać również z dzieciakami. Już teraz na kanale można obejrzeć serię LOCKDOWN: o tym, co dzieci robią w domu w czasie izolacji, żeby się nie nudzić. Seria – w całości po angielsku – prowadzona jest przez… niespełna 11-letnią córkę właścicielki szkoły – Karolinę (kliknij tutaj aby zobaczyć).

Chodzą słuchy, że Karolina dopiero się rozkręca, więc warto przedstawić ją Waszym dzieciakom.

Potrzebujecie naszej rady? Piszcie! Może polecimy coś jeszcze Waszym dzieciakom.