fbpx
 

Nauka językaNieme – a jednak problematyczne – litery

15 września 2020

Wielu liter w angielskim nie wymawiaj. Ale których i kiedy?

W języku angielskim istnieje ogrom słów, których forma pisemna może być zwodnicza, chyba Cię nie zaskoczę, co? W przeciwieństwie do np. języka polskiego, rzadko zapisujemy formę słyszaną, co przyprawia o ból głowy szczególnie osoby zaczynające przygodę z tym językiem.

Jedną z takich pułapek wymowy słowa są tak zwane „silent letters”, czyli litery niewymawiane występujące tak naprawdę w aż 60% angielskich słów! Warto więc zdać sobie z tego sprawę i już od samego początku udoskonalać wymowę nie tylko, aby być dobrze zrozumianym, ale też by bez problemu rozumieć innych. Jakie więc litery są najczęściej niewymawiane i w jakich sytuacjach?

Ciche k
Przypomina wymowę polskiego odpowiednika, jednak zupełnie milczy, gdy poprzedza literę n. I w ten sposób knight czytamy jak night, a know jak no. Ja więc wypowiemy: knee, knock czy knit?

Nieme p
Generalnie niewypowiadane jest przed głoską s, tak w słowie psychology. Inne przykłady to: psychiatry, pseudo oraz psychic. Ale to nie wszystko! Dwa powszechne wyjątki to pochodzące z greki pneumonia oraz receipt z niemym p w środku.

Niewypowiadane c
Pomimo, że wymawiane zwykle jak k, np. w słowie cat, lub jak s, np. w city, poprzedzone głoską s pozostaje nieme, np. w słowie muscle. Inne przykłady do poćwiczenia to scent, scenery czy fascinating.

Bezgłośne g
Choć powszechnie uważa się, że w języku angielskim g nie przysparza kłopotów, należy uważać w połączeniu gn. Klasycznym przykładem jest słówko foreign. A jak więc przeczytamy: design, gnome, sign?

Niesłyszalne b
B przyjmuje całkiem bezdźwięczną formę, gdy poprzedza ją litera m, np. w słowie bomb. Poćwiczyć podobną wymowę można na następujących przykładach: climb, thumb oraz comb.

Stłumione n
Podobnie do b, w towarzystwie głoski m pozostaje niewypowiadane, np. w słowie column. Trzeba jednak pamiętać, że taka zbitka mn powoduje lekkie przeciągnięcie ostatniej głoski w porównaniu z samym m.
Inne przykłady to: autumn, hymn i condemn.

Bezdźwięczne t
Przejmuje formę bezdźwięczną w środku wyrazów, w zbitkach takich jak -ften, -stle i -sten, np. w słowach listen, wrestle i often. Ale pamiętajmy też o słowach pochodzenia francuskiego z niemym t na końcu wyrazu, np. w słowie ballet.

Jak uczyć się wymowy?
Wykorzystuj liczne możliwości ćwiczenia wymowy! Pamiętajmy, aby sprawdzając dane słowo w słowniku zwracać uwagę na jego zapis fonetyczny. Dla ułatwienia wszystkie słowniki internetowe wyposażone są w nagrania wymowy w wariancie brytyjskim lub amerykańskim, dzięki czemu możemy również powtarzać dane słówko, aż do jego opanowania. Inną metodą jest nagrywanie i odsłuchiwanie wymawianych przez siebie pojedynczych słów lub całych zdań w celu wyeliminowania ewentualnych błędów. Zachowując te nagrania z czasem zobaczymy, jakie postępy poczyniliśmy nie tylko w poprawności wymowy, ale też w brzmieniu i rytmie wypowiedzi. A co się tyczy samej melodii języka, najlepszym sposobem na jej przyswojenie jest słuchanie języka obcego w najbardziej odpowiadającej nam i przyjemnej formie – serialu, podcastu czy filmiku na youtube. A skoro o tym mowa, również na kanale ENCJO można znaleźć filmiki m.in. te dotyczące wymawiania wyrazów z niemymi literami, możesz zacząć od tego: https://youtu.be/dm_zRaC8Xds
Powtarzaj i zapamiętuj!