fbpx
 

Nauka językaJak spędzić Sylwestra nie wychodząc z domu? Po angielsku! 4 propozycje nie do odrzucenia.

28 grudnia 2020
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/01/angieski-w-sylwestra.-sylwester-po-angielsku.jpg

Spędzanie Sylwestra w pandemii może okazać się tematem drażliwym i trudnym, kiedy trzeba spędzać go w domu. I co robić? Szlifować angielski.

Sylwester w pandemii może okazać się tematem drażliwym i trudnym. Kiedy okaże się, że zamiast tłumów ludzi pod niebem roziskrzonym fajerwerkami, zostaniemy w gronie najbliższych pod własnym sufitem. I co robić? Szlifować angielski. Nie wiadomo, gdzie będziemy za rok.

Sylwester w Nowym Jorku

31-szego grudnia (on 31st December) na całym świecie ludzie składają sobie życzenia, świętując (celebrate) zakończenie Starego i początek Nowego Roku (New Year ). Każdy kraj ma swoje zwyczaje i tradycje (customs and traditions). Obok naszych polskich, warto przyjrzeć się tym amerykańskim – jednym z najsłynniejszych na całym świecie, transmitowanym przez stacje na każdym kontynencie. Największa impreza (The biggest party) odbywa się oczywiście na Times Square w Nowym Jorku, gdzie miliony ludzi obserwują spadającą kryształową kulę (crystal ball), która odlicza ostatnią minutę Starego Roku.

W wyjątkowym roku i Sylwester w Nowym Jorku będzie wyjątkowy. Będziemy mogli podziwiać opadającą kulę razem z milionem ludzi przez specjalną aplikację stworzoną przez organizatorów wydarzenia. Tym bardziej więc, warto połączyć się z rzeszą ludzi z całego świata i życzyć Happy New Year to everyone, gdy zegar wybije 24.00.

 

Filmy po angielsku

Drugą propozycją na spędzenie tego wieczoru w klimacie języka angielskiego będzie obejrzeniu filmu (watch a movie ), a jakże – po angielsku, minimum to napisy! Ciepła kołderka, pyszne przekąski i ulubieni aktorzy na ekranie. A angielski sam się wchłania. Zachęcamy do obejrzenia m.in Dziennika Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001), pozytywnej komedii, w której każdy się odnajdzie, a której akcja rozpoczyna się właśnie w pierwszy dzień roku. Warto również przychylnym okiem spojrzeć na film Sylwester w Nowym Jorku (New Year’s Eve, 2011) – dużo historii, rozmaitość osobowości i przyjemność oglądania. Dla fanów akcji polecają się filmy z Sylwestrem Stallone – można zaszaleć i zrobić sobie maraton, który uskuteczni dotrwanie do rana, a wartka akcja nie pozwoli zasnąć.

 

Planszówka po angielsku

Mało kto nie lubi gier planszowych (board games). Jest to super pomysł na każdy wieczór, czy to we dwoje czy pięcioro. Dodatkowo jest to też genialny pomysł na przyswajanie języka. Fantastyczną opcją jest wykorzystanie np. gry scrabble, ale o niej kiedy indziej.

Większość gier można wykorzystać w wersji anglojęzycznej, wystarczy po prostu używać adekwatnego słownictwa, przygotować karty w wersji po angielsku (rada: już samo tłumaczenie kart, nazw pól jest świetną zabawą i elementem nauki) i nauczyć się kilku zwrotów typu: roll the dice, go back, skip etc.

Oprócz planszówek możemy urozmaicić wieczór grą towarzyską (taką jak tu: aliceandlois.com ), która w zabawny sposób rozkręci każdą imprezę lub będzie punktem wyjścia do ciekawej rozmowy (an interesting conversation).

Jeśli nie chce nam się poczynić takich kroków lub chcemy grać tu i teraz, już zapraszamy do skorzystania z przygotowanej przez nas planszówki. Wystarczy polubić nasz szkolny fanpage na facebooku ENCJO, w wiadomości poprosić o plik (wysyłka gwarantowana), wydrukować i cieszyć się dobrą zabawą.

Rada: jeśli brak w domu kostek do gry wyszukiwarka google oferuje nam swoją pomoc – kostka online

 

Karaoke po angielsku

Ostatnim naszym pomysłem na świetną zabawę w rytmie angielskiego jest urządzenie karaoke. Nie ważne, czy jesteśmy sami na naszych metrach kwadratowych, z rodziną czy we dwoje. Dobra muzyka i śpiew (music and singing) zawsze poprawiają nastrój. A jak nastrój dobry to i angielski łatwo wchodzi do głowy.

Najprościej puścić listę piosenek (bardzo pomocny jest YouTube) – przykład zamieszczam poniżej. Podkręcić głośniki i śpiewać!

Możemy też urozmaicić sobie zabawę i przygotować wcześniej na karteczkach listę piosenek do losowania.

Rada: włóżmy karteczki do balonów, które trzeba przekłuć lub przygotujmy ciasteczka z wróżbą, oczywiście zamiast wróżby będą tytuły piosenek – a cała atrakcja nabierze rumieńców

 

To już wszystkie nasze propozycje na sylwestrowy wieczór w pandemii. Mamy nadzieję, że uda się Wam znaleźć coś dla siebie.

Jakkolwiek by nie było życzymy udanego wieczoru, skutecznej nauki języka i niech następny rok będzie szczęśliwszy od poprzedniego.