fbpx
 

Nauka językaImpreza z dziećmi. Zabawy edukacyjne z językiem angielskim.

28 grudnia 2020
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/01/sylwester-z-dziecmi-zabawy-dla-dzieci-po-angielsku.jpg

Sylwestra i każdą "domówkę" można wykorzystać dla rozwoju angielskiego - byle atrakcyjnie. Zapraszamy na 4 pomysły imprezowej zabawy z angielskim, aby zająć dzieciaki :) 

Idealne na czas pandemii, kiedy każdy dzień w roku spędzamy w domu z naszymi pociechami. Podobnie jak Święta czy Sylwestra, każdą „domówkę” można wykorzystać dla rozwoju angielskiego – byle kreatywnie i ambitnie. A nawet jeśli nie ambitnie to z całą pewnością atrakcyjnie. Zapraszamy na 4 pomysły imprezowej zabawy z angielskim, aby zająć dzieciaki 🙂 

Sylwester jak i każda impreza w domu mogą być nie lada wyzwaniem z małymi podopiecznymi u boku. Dzieci znudzone byciem w domu i brakiem możliwości wyjścia do szkoły (czyt. kolegów i koleżanek) stawiają wysokie wymagania w kwestii codziennych aktywności, nie mówiąc już o tak wyjątkowym wieczorze, jakim jest przyjście kilku znajomych.

Dlatego przygotowaliśmy dla rodziców krótki poradnik, jak przetrwać imprezę, a przy okazji nauczyć nasze pociechy co nieco angielskiego. A może po prostu powtórzyć pewne podstawy? Bo w końcu przerwa od nauki się kończy i dobrze by było, żeby w głowie coś zostało 🙂

Muzyka w nauce angielskiego

Przede wszystkim, w naszych zabawach nie może zabraknąć piosenek. W końcu muzyka, to nieodłączny element Sylwestra.

W wersji dla maluchów zachęcamy do zorganizowania konkursu na najbardziej oryginalną wersję dziecięcego przeboju. Warto już wcześniej wybrać jedną piosenkę, znaną wszystkim i dać dzieciakom pole do zaprezentowania swoich umiejętności wokalno-tanecznych. Niewątpliwym plusem tej zabawy jest fakt, iż nawet jeśli znajdzie się maluch nie znający danej piosenki zawsze może do niej zatańczyć.

Starsze dzieci mogą popracować z tekstem piosenek. W Internecie znajdziemy teksty do każdego przeboju. Wystarczy tekst wydrukować i zakleić/zamazać kilka słów, a zadaniem dzieci będzie wyłapanie słówka z piosenki i wpisanie go w brakujące pole. Wyjściem awaryjnym jest wydrukowanie pełnego tekstu, w celu samodzielnego sprawdzenia poprawności zadania lub podpowiedzi, gdy brakuje pomysłów czym daną lukę wypełnić. Przykład takiego  tekstu z lukami do druku

W drugiej wersji nie trzeba nic drukować, wystarczy załadować stronę, puścić piosenkę a dzieciaki muszą przeciągnąć wyrazy we właściwe miejsca interaktywnego tekstu

Balony w nauce angielskiego

Kolejnym punktem do odhaczenia w imprezowy wieczór są balony. Jakże mogłaby się odbyć impreza bez nich? Są, były i będą. Jak je wykorzystać z młodszymi dziećmi?

Po pierwsze policzmy, ilość balonów dostosowując do wieku dzieciaczka. Możemy liczyć wszystkie razem, następnie posortować i policzyć każdy kolor osobno. Po drugie – nazwijmy kolory. Jeśli dopiero się ich uczymy nazywajmy je razem z dzieckiem, jeśli już znamy poprośmy o wskazanie/podrzucenie danego balonika. „Can I have a red/blue/green balloon, please?” Możemy również ukryć balony w różnych miejscach w domu i spróbować znaleźć określony balonik. Super opcją jest również rozbijanie baloników w danym kolorze.

A tu proszę – piosenka idealna do zabaw z balonikami.

Dla starszych dzieci proponujemy do balonów włożyć wydrukowane obrazki związane z sylwestrem (balony, fajerwerki, zegar, przekąski), równocześnie przygotowujemy karteczki z ich nazwami po angielsku. Zadaniem jest tutaj przebicie balona, nazwanie obrazka i znalezienie do niego podpisu. Propozycję takich obrazków znajdziecie niżej, w punkcie dot. gier.

Na koniec możemy przeprowadzić zabawę kalambury, w której jedno dziecko pokazuje obrazek a reszta zgaduje w języku angielskim o co chodzi. 

Przekąski pomogą w nauce angielskiego

Każda impreza z konieczności zawiera przekąski. Wieczór możemy zacząć od przygotowania takowych razem z dziećmi.

Młodsze dzieci chętnie pomogą i posłuchają nazywanych w kuchni przyrządów i czynności. Podczas, gdy starsze dzieci mogą wykazać się większą aktywnością. Zaczynając od złożenia pociętego na paski przepisu np. na kanapki bądź szybką pizzę. A tu link do przepisów na pizzę.

Po złożeniu przepisu poprośmy, by nasza pociecha samodzielnie przygotowała wszystkie składniki (oczywiście czytając z właśnie poskładanego przepisu). Wykonanie tak prostych dań na pewno nie przysporzy im kłopotu, a duma i chęć częstowania własnoręcznie przygotowanymi przekąskami z pewnością wzmocnią proces przyswajania języka angielskiego.

 

Gra i zabawa w nauce angielskiego

Żadna impreza nie mogłaby się odbyć bez szalonych gier i zabaw. Z naszej strony proponujemy grę Twister. I wcale nie trzeba mieć rzeczonej gry w domu. Bardzo łatwo zrobimy ją naklejając papierowe talerzyki dwustronną taśmą do podłogi.

Aby szybko zamienić standardową wersję w wersję anglojęzyczną dla dzieci starszych, poprośmy, by nasi podopieczni wypisali na talerzykach słowa w języku angielskim kojarzące się im z Sylwestrem/Świętami/daną imprezą/ porą roku itp. Proponujemy od razu wpisywać duplikaty tych słów na małych karteczkach, które wrzucimy do słoika. Zamiast kręcenia spinnerem gry, po prostu losujemy jedno słowo ze słoika i podajemy je w języku angielskim.

Dla młodszych dzieci możemy wcześniej przygotować obrazki i przykleić je na talerzykach, ograniczając liczbę do 9 pól. Polecamy wybierać słówka łatwiejsze lub powtórzyć kolory, liczby czy zabawki.

Pomysły na zabawy z dzieciakami możemy mnożyć w nieskończoność. Poprzestaniemy jednak na tych kilku i pozwolimy na uruchomienie własnej wyobraźni, a także kreatywności naszych podopiecznych. Życzymy dobrej zabawy i skutecznej nauki.

Więcej pomysłów na świąteczną przerwę w nauce znajdziecie na naszym blogu święta z dziećmi po angielsku