fbpx
 

Nauka językaAngielski jako postanowienie noworoczne – jak motywować się do nauki?

1 stycznia 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/01/angielski-online-i-w-bochni-nowy-rok.jpg

Nowy rok? Zaplanuj, co w nim osiągniesz? Weź pod lupę własne umiejętności językowe i zastanów się nad zmianami w życiu i wyzwaniami w nadchodzącym roku.

Nowy rok? Zaplanuj, co w nim osiągniesz? Weź pod lupę własne umiejętności językowe i zastanów się nad zmianami w życiu i wyzwaniami w nadchodzącym roku. Nowa praca, nowe hobby, podróże, a może nabycie nowych umiejętności lub udoskonalenie tych zaniedbanych? A może by tak połączyć wszystkie te cele?

Angielski jako noworoczne postanowienie?

Nie od dziś wiadomo, że nauka jest najlepszą inwestycją i nigdy nie jest za późno, by zacząć uczyć się czegoś nowego, szczególnie tego, co zaowocuje w przyszłości. Tak na pewno jest z nauką języka. Dzięki temu nie tylko wzbogacisz CV i poczujesz się pewniej na rynku pracy w nowym roku. Pewności siebie nabierzesz też w codziennym życiu i przyszłych, wymarzonych podróżach. W końcu nic nie daje nam takiej satysfakcji, jak przełamanie barier komunikacyjnych, wyrażenie siebie czy zrozumienie, co chcą przekazać inni.

Jak wytrwać w językowych postanowieniach?

A więc masz już obrany cel do osiągnięcia w nowym roku, ale co jeśli po kilku miesiącach okaże się, że początkowy zapał przygasł? Wszak nie jest już to nasze pierwsze postanowienie, na które w rezultacie zawsze brakowało nam czasu, motywacji lub po prostu się nam znudziło. W jaki sposób upewnić się, że z nauką języka nie będzie tak samo? Ważne, aby nie oczekiwać osiągnięcia celu w krótkim czasie, ale przygotować się na naukę długoterminową z choćby niewielką intensywnością, np. wybierając kurs angielskiego w Bochni raz w tygodniu  czy kurs on-line i dodatkowo poświęcając na kontakt z językiem kilka minut dziennie poprzez oglądnie seriali, czytanie artykułów czy newsów czy używając aplikacji do nauki słówek. W ten sposób sami przyzwyczajamy się do regularności unikając przy tym monotonii. A co nas zmotywuje do takiej regularności? Z pewnością dobrze dobrana grupka Kursantów, z którymi mamy możliwość spotykać się co tydzień w sali lub online, porozmawiać i całkowicie „zanurzyć się” w języku przez godzinę w przemiłej atmosferze. Nawet jeśli z różnych powodów nie udało nam się opanować danego materiału w domu, już samo spotkanie w grupie jest szansą na wyniesienie czegoś nowego i spróbowanie swoich sił i nabytych już umiejętności w praktyce.

Jak zmotywować się do nauki języka?

Jeśli obawiasz się, że nie znajdziesz aż tyle czasu na naukę języka w nowym roku, nie rezygnuj! Z takiego postanowienia noworocznego z pewnością można uczynić swoje hobby lub sposób na zabicie czasu w wyjątkowo atrakcyjny i owocny sposób. Jeśli lubisz czytać, postaraj się przeczytać jedną książkę w języku obcym w nowym roku i nie obawiaj się, że twój poziom języka nie jest wystarczający – skorzystaj z lektur uproszczonych. Z pewnością zaskoczy cię to, jak wiele już rozumiesz. Jeśli sporo czasu spędzasz w internecie, zasubskrybuj kanał anglojęzyczny lub wspomagający naukę języka np. ENCJO na YouTube    

Klikając dzwoneczek subskrypcji, będziesz mieć pewność, że o Twoim noworocznym postanowieniu przypomną Ci powiadomienia. Natomiast jeśli jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie, postaraj się przeczytać jeden artykuł obcojęzyczny tygodniowo lub włączyć kanał informacyjny. Wiedza o bieżącej sytuacji na świecie znacznie ułatwi ci zrozumienie informacji i poszerzy twój zakres słownictwa. Oprócz tego jest jeszcze to, co z powodzeniem możemy słuchać w języku obcym, a co większość z nas lubi: piosenki, kreskówki, filmy, seriale… Taka „nauka” nie brzmi już tak strasznie, prawda?

Oczywiście do zrealizowania naszych noworocznych postanowień potrzeba dobrej organizacji czasu, motywacji, systematyczności i silnej woli. Przede wszystkim nie zniechęcaj się i nawet gdy zdarzy Ci się spadek motywacji, staraj się powoli wrócić do celu, który sobie postawiłeś, zamiast go porzucać. Unikaj „samobiczowania”, które tylko obniża Twoją samoocenę. Jeśli pominiesz dzień lub nawet kilka w nauce, po prostu np. zaloguj się na naszą platformę do nauki i wykonaj swoją dzienną sesję. A jeśli wybierasz kurs językowy, sprawdź czy będzie wspomagał Twoją naukę także między zajęciami – tak jak każdy kurs angielskiego w ENCJO: niezależnie czy wybierzesz angielski w Bochni czy angielski on-line, dostajesz dostęp do platformy do nauki słownictwa, na którą Lektor wprowadza dla Ciebie słówka.

Psst! W ENCJO trzymamy kciuki za Twoje noworoczne postanowienia językowe.

A link do zapisów znajdziesz na naszej stronie.