fbpx
 

Nauka językaAngielski na co dzień: piosenki po angielsku i rymowanki po angielsku

3 lutego 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/02/czynnosci-po-angielsku-blog.jpg

W tym artykule dowiesz się, jak sprytnie wkomponować angielski w codzienne sytuacje używając piosenek i rymowanek. Poznasz pomysły, które wykorzystasz zarówno z maluchami, jak i starszymi dziećmi.

Od czego zacząć angielski w domu?

Jako rodzice, często zastanawiamy się jak zmotywować nasze pociechy do nauki języka. Gdy już wpadniemy na pomysł wprowadzenia języka obcego na co dzień pojawia się kolejne pytanie: od czego zacząć? Jak w sposób przyjazny dla dziecka ten angielski wprowadzić do codziennych sytuacji?

Jednym z naszych pomysłów jest stworzenie listy i wykorzystanie piosenek i rymowanek, o którym to pomyśle dziś Wam opowiemy. Lista. Co za lista? W ramach codziennych czynności wykonujemy mnóstwo aktywności: wstajemy, myjemy się, jemy posiłki, wychodzimy i wracamy do domu; sprzątamy, czytamy itd. Weźmy kartkę i wspólnie z dzieckiem przygotujmy tabelkę, w której rozpiszemy, co i kiedy robimy. I oczywiście- opiszmy to po angielsku.

Dodatkowo do każdej czynności proponuję ustalić z maluchami – piosenkę (bo młodsze dzieci zazwyczaj chętnie śpiewają), a dla starszych – rymowankę, powiedzonko, wierszyk.

Korzyści z takiej listy odczujecie nie tylko w wymiarze nauki języka. Pozwoli Wam ona uporządkować dzień – a dzieciaki bardzo to lubią. Lista wspomaga dzieci w wykonywaniu codziennych obowiązków (możemy sobie tu wrzucić np. wynoszenie śmieci czy sprzątanie ze stołu). Dodatkowym atutem będzie ustalenie małej przyjemności w zamian za cały tydzień wykonywania obowiązków. Polecamy wspólną aktywność, taką jak spacer, wspólny wieczór filmowy z popcornem czy lody. 🙂

Codzienne aktywności po angielsku

Zajmijmy się może najpierw listą. O gotową tabelkę do uzupełnienia wystarczy poprosić nas przez messenger lub email. Możesz ją wydrukować i uzupełnić według wzoru powyżej lub wykorzystać ją jako inspirację, pamiętając, by na spokojnie usiąść wspólnie z dzieckiem i omówić każdy punkt. Jeśli wybieracie wersję do uzupełnienia zasiądźcie z kartką i długopisem przy stole. Wymyślcie z dzieckiem, które aktywności chcecie wpisać i jak je nazwać po angielsku. Ważne jest, by dziecko miało wpływ na to, co na liście – w końcu dotyczy ona jego osoby. Możemy spisać takie listy z pomocą naszej pociechy, dla każdego członka rodziny i wspólnie ćwiczyć język. 

W codziennych rutynach wesprzeć mogą nas też karteczki samoprzylepne. Zapiszmy na nich czynności z naszej listy i przyklejmy je w pomieszczeniach, w których je wykonujemy. Np. śniadanie w kuchni, mycie zębów w łazience itd. Dzięki temu, za każdym razem, gdy wykonuje daną czynność dziecko będzie sobie przypominać słownictwo. Możemy również pomyśleć o jakimś systemie motywacyjnym i przy karteczkach z obowiązkami przyklejać naklejki lub rysować buźki.

Proponujemy również grę planszową, z słownictwem wykorzystanym do zrobienia listy, by w atrakcyjny sposób ćwiczyć umiejętności językowe. Gra również do otrzymania – odezwij się do nas. 

Piosenki i rymowanki po angielsku – na co dzień

Przejdźmy do ostatniego elementu naszej listy, czyli piosenek i rymowanek. Proponujemy podział: piosenki – dla młodszych dzieci i rymowanki – dla starszych. Pamiętajmy jednak, że dzieci są różnie i np. nasz maluch będzie wolał rymowankę, a starsza siostra piosenkę. Zaproponujmy więc dzieciom kilka opcji i zdecydujmy wspólnie, której będziemy używać wykonując daną czynność.

Pamiętajmy również o tym, że to nie wojskowy reżim. Jeśli danego dnia nasza pociecha nie będzie miała ochoty na odśpiewanie piosenki – odpuśćmy. Może też być tak, że to nam nie będzie po drodze do powtarzania codziennie tej samej kwestii – odpuśćmy. Przede wszystkim ma to być dobra zabawa. Zawsze możemy też zmieniać wybrana opcję, poszukać pomysłów w Internecie lub wykorzystać pozycje znane ze szkoły. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji piosenek i rymowanek do czynności zamieszczonych w naszej tabelce.

Dress up – ubieranie się po angielsku „Let’s get dressed” by Kiboomers  piosenka. https://youtu.be/OAVh6StYLq8

Dla starszych proponujemy rymowankę, którą zaczyna rodzic, a kończy dziecko. Jest to sympatyczna forma przypomnienia, że już jesteśmy spóźnieni, budzik dawno dzwonił, a my dalej w piżamie. Tekst powtarzamy tak długo, aż usłyszymy odpowiedź. (u młodzieży poziom irytacji dość szybko zostanie osiągnięty, uważajmy więc z tą bronią).

Rodzic: Zip it, lock it, – dziecko: put it in your pocket.  

„Brush your teeth” by BBC – mycie zębów po angielsku https://www.bbc.co.uk/teach/school-radio/nursery-rhymes-brush-your-teeth/zv33hbk

A dodatkowo zapraszamy do wierszyka, z którego możemy wybrać np. dwa wersy i zrobić z nich wersję rodzic – dziecko (jeden wers rodzic, drugi dziecko) lub użyć jako całości. Gdy już się jej nauczymy, proponuje pociąć na kawałki i dać dziecku do ułożenia, jako puzzle (o pdf wystarczy do nas napisać)

Got my toothpaste, got my brush

I won’t hurry, I won’t rush

Making sure my teeth are clean.

Front and back and in between.

When i brush for quite a while

I will have a happy smile.

 

Eating situations – posiłki po angielsku: Breakfast/lunch/dinner

„Apples and bananas” by cocomelon. Sam pierwszy wers może być naszym hasłem „I like to eat, eat eat…” a dalej kończy dziecko podając swoje ulubione jedzenie lub to, co akurat ma na talerzu 🙂 a tu link do pioseneczki: https://youtu.be/WbqzhZTQXvM

Naszym zawołaniem może być: 

  1. holy moly – dz: guacamoly; lub: peanut butter – dz: jelly; albo: R:Macaroni and cheese – dz: everybody freeze. (na koniec posiłku) (albo znów cała lista pomysłów w pdf, o który wystarczy napisać)

Poniżej zamieszczamy również wierszyk, do nauki i do zabawy 🙂 Można wydrukować, pociąć i puzzle gotowe. Można spróbować zapamiętać wszystkie produkty żywieniowe i je narysować na papierowym talerzyku i dodać inne produkty o tych samych kolorach lub smakach.

A tu kilka propozycji piosenek do wykorzystania w różnych codziennych sytuacjach: A na koniec proponujemy grę planszową (może właśnie ona będzie naszą wspólną aktywnością
wieczorną). Dzięki niej powtórzycie słownictwo z zakresu codziennych aktywności i będziecie się
dobrze bawić.

pobudka po angielsku:  https://youtu.be/1gUbdNbu6ak

mycie rąk po angielsku https://youtu.be/S9VjeIWLnEg

a tu piosenka, która odmierza czas na sprzątanie pokoju: https://youtu.be/bXFjuymX4HI

a tu o dobrych manierach w toalecie: https://youtu.be/C7XhDHFzehQ

i kilka pomysłów na pożegnania po angielsku: https://youtu.be/-EJGW7QVG2s

 

A na koniec proponujemy naszą grę planszową (może właśnie ona będzie naszą wspólną aktywnością wieczorną). Dzięki niej powtórzycie słownictwo z zakresu codziennych aktywności i będziecie się dobrze bawić (i znów odezwij się do nas, a prześlemy Ci pdf). Miłej zabawy w angielski!