fbpx
 

Nauka językaAlfabet po angielsku. Porady i wskazówki, jak się go nauczyć. I po co?

1 lutego 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/02/alfabet-po-angielsku-blog.jpg

„ej bi si di i ef dżi ...” wszyscy znamy tą chwytliwą piosenkę dla dzieci. Czy jednak wiemy, umiemy ten alfabet i w ogóle to po co uczymy się  tego alfabetu? Czy w ogóle jest nam potrzebny? A jeśli tak, to jak się go skutecznie nauczyć? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy Ci łatwo i sprawnie nauczyć się alfabetu po angielsku.

Alfabet po angielsku? – pfff, prościutkie.

A jednak niekoniecznie. Gdy próbujemy przyswajać angielski alfabet okazuje się, że każda litera ma inny dźwięk, ba! może być wymawiana na kilka sposobów. Pomimo tego, że litery wyglądają zupełnie tak samo, jak polskie – nie daj się zwieść pozorom – alfabet angielski to zupełnie inny poziom głosek. Po co więc się trudzić? Nie lepiej ominąć ten krok i przejść do nauki słówek i zwrotów? Toż to one są przecież bardziej potrzebne. Otóż, nie do końca. Zapewne zaskoczymy Cię, ale nauka alfabetu jest bardzo ważnym etapem nauki każdego języka. Zaraz opowiemy Ci dlaczego.

Wymowa

Każdy z nas chciałby mówić, jak native speaker, albo chociaż porównywalnie dobrze. Jeśli chcemy osiągnąć ten cel musimy polubić się z alfabetem. Znajomość wymowy każdej literki i głoski jest podstawą do opanowania perfekcyjnej wymowy słów i zdań. 

Myślenie

Myślenie w języku, którego próbujemy się nauczyć powinno być naszym celem. Usprawni to naszą wymowę, która będzie płynna. Kiedy nie musisz tłumaczyć swoich myśli na słowa i w drugą stronę, dużo łatwiej się nam komunikować. Przetwarzanie słów na wyrazy będzie o niebo łatwiejsze, gdy dobrze poznamy alfabet. Tylko wtedy, gdy będziemy znać wymowę każdej litery, będziemy mogli odtworzyć napisany wyraz w głowie, jako słowo.

Literowanie

Wcześniej czy później przyjdzie taka chwila, kiedy będziemy musieli coś przeliterować. Nie łudźmy się, że w każdej sytuacji nasz angielski będzie wystarczający – i to wcale nie z naszej winy. Ludzie mówiący w języku angielskim pochodzą z różnych części świata i władają nim w różnym stopniu. Znajomość alfabetu pozwoli nam przeliterować nazwisko, którego nikt nie potrafi powtórzyć; nazwę ulicy/hotelu, gdzie chcemy dojechać czy też ułatwi wypełnianie dokumentów.

Czytanie

Oczywiście nie możemy pominąć też czytania, w którym kluczową rolę odgrywa znajomość liter. Nawet jeśli jesteśmy nastawieni na komunikację werbalną, będziemy potrzebować umiejętności czytania na co dzień.

Skróty

Znajomość alfabetu przyda się nam również do rozszyfrowania skrótów, które pojawiają się w życiu codziennym, ale też w newsach, filmach, serialach, książkach i podcastach. O jakich skrótach mowa?

AIDS acquired immune deficiency syndrome (zespół nabytego niedoboru odporności) ADHD attention deficit hyperactivity disorder (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi)

FBI Federal Bureau of Investigation (Federalne Biuro Śledcze)

CIA Central Intelligence Agency (Centralna Agencja Wywiadowcza)

NASA National Aeronautics and Space Administration (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej)

WWW World Wide Web (sieć ogólnoświatowa)

WHO World Heatlh Organization Światowa Organzacja Zdrowia

DIY do it yourself (zrób to sam)

 

Jak ćwiczyć alfabet po angielsku?

Jak więc zabrać się za naukę alfabetu? Zacznijmy od tego, że alfabet angielski ma 26 liter, na który składają się samogłoski i spółgłoski (dokładnie, jak w polskim).

Samogłoski to: A E I O U. Y czasami też jest uważana za samogłoskę. Samogłoski, to ta trudniejsza część alfabetu, bo każda może być wymawiana na dwa sposoby: jako krótka, zredukowana lub długa.  A tu piosenka, która pomoże odróżnić jedne i drugie (warto obejrzeć kilka razy) https://youtu.be/4TjcT7Gto3U

Kolejna piosenka uporządkuje nam literki w głowie łącząc wymowę i obraz w jednym https://youtu.be/36IBDpTRVNE

Sztuczki i triki na naukę alfabetu po angielsku

Aby w bardziej przyjazny sposób uczyć się alfabetu wykorzystaj nasze pomysły: napisz listę słówek do każdej litery alfabetu albo spróbuj wymyślić własną melodię do zaśpiewania alfabetu lub śpiewaj alfabet używając znanej sobie melodii, a może napisz historyjkę, w której każde słowo zaczyna się na inną literę alfabetu np Anne bought cats during exciting festivals. Henry is jealous. Kittens make noise .… i ćwicz jej wymowę. 

Zwróć uwagę, że pewne litery alfabetu rymują się z innymi:

A J K kończą się na „ej

B, C, D, E, G, P, T, V oraz Z kończą się na “i

Y (łaj) brzmi jak I (aj), ale z delikatnym “ł” na początku.

Q, U oraz W kończą się na “u” .

F, L, M, N, S oraz X zaczynają się na “e”.

H, O oraz R to jedyne, które nie łączą się z innymi rymem. Musisz je zapamiętać osobno.

Zamiast pojedynczych liter przyswajaj sobie słówka na daną literę (a także tych z daną literą w środku); dzięki temu od razu uczymy się wymowy litery oraz tego, jak może się ona zmieniać, gdy jest na początku/końcu/w środku wyrazu. A może zacznij praktykowanie litery tygodnia; każdego tygodnia wybieraj jedną literę i zapisuj jak najwięcej słów na tą literę (w kalendarzu, na kartce, w specjalnym zeszycie, na karteczkach samoprzylepnych w domu). Koniecznie od czasu do czasu zagraj w państwa-miasta po angielsku

Na naszym fanpagu pod livem o nauce alfabetu na naszym fb jest do otrzymania i wydrukowania alfabet z przykładowymi wyrazami, na dobry początek. Jak wykorzystać alfabet? Do każdej litery dopisujcie codziennie jedno nowe słowo. Np w poniedziałek na „a”, wtorek „b” itd. A do wyrazów róbcie rysunki. Kreatywność zawsze pomaga w nauce – będzie łatwiej zapamiętać. Zróbcie w domu sobie 'alphabet hunt’ – wydrukujcie alfabet i zaznaczajcie wszystkie litery, które uda się wam znaleźć w domu. Np f jak fridge, c jak cat, b jak books… 

Na koniec nasze encjowe nagranie na naszym kanale z mini lekcją, jak wymawiać litery z akcentem brytyjskim: https://youtu.be/MP2EPnH2IEw

Gdy już opanujesz alfabet warto przejść do nauki liczb, dni tygodnia i miesięcy. Niebawem na naszym blogu znajdziecie artykuły a na naszym kanale filmiki właśnie w tych tematach. Czekamy z niecierpliwością. A Ty?