fbpx
 

Nauka językaKlocki LEGO w nauce angielskiego. Jak uczyć się języków obcych z klockami?

17 marca 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/03/BLOG.lego_-1280x905.jpg

Jeśli chcesz, by nauka języka obcego stała się przyjemnością i dobrą zabawą polecamy Ci klocki LEGO. Z artykułu dowiesz się, jak wykorzystać te kochane przez wszystkich zabawki do skutecznej nauki angielskiego. Zainteresowany? No to click!

Jak już na pewno wiecie, nauka języka angielskiego nie musi być nudna, monotonna i byle jaka. Może być radosna, pozytywna i skuteczna. Tak jest w naszej szkole: ENCJO – uczy przez zabawę. Jak tego dokonujemy? Mamy swoje sposoby, a dziś podzielimy się z Wami jednym z nich, czyli nauką z pomocą klocków LEGO. Bez zbędnego owijania w bawełnę zapraszam do zabawy.

Kolory LEGO i co dalej oraz przeliczanie

Szczególnie dla młodszych dzieci, ale też w ramach przypomnienia – klocki mogą nam posłużyć do nauki kolorów i stanowić punkt wyjściowy do pociągnięcia za język. Budując z nich konstrukcje, zatrzymajmy się przy co drugim, trzecim klocku i nazwijmy jego kolor. Możemy też budować konstrukcje monochromatyczne i mówić np. a yellow house (żółty dom), a red car (czerwony samochód), a green tree (zielone drzewo). A potem już pójść w krótkie zdania: „The brown horse is fast.” (Ten brązowy koń jest szybki).

Możemy też wydzielić, posortować klocki o tych samych kolorach i je przeliczać. Albo zbudować np. domek i policzyć ile klocków żółtych zużyliśmy, ile czerwonych itd. Tutaj przy okazji wprowadzamy lub ćwiczymy pytania typu „How many?” i liczby.

Warto również opisać cyframi i liczbami i próbować je ułożyć we właściwej kolejności.

Nazywanie słówek w LEGO i układanie ich z literek

Na klockach LEGO fajnie się pisze pisakiem lub przykleja karteczki. Wykorzystajmy tę cechę, wpisując na każdy klocek jedną literę. A teraz łącząc klocki, twórzmy słowa. Fajnie sprawdzi się w przypadku słownictwa z konkretnego tematu. Np. ucząc się owoców, możemy przygotować karteczki z wyrazami, tak by stanowiły wzór (polecamy dla maluchów), następnie sprawdzamy, jakie litery będą nam potrzebne i te wpisujemy na klockach. Następnie losujemy karteczkę i układamy wyrazy z klocków. Brzmi jak wiele zachodu? Spróbuj z dziećmi a przekonasz się, że warto. Na początek nazwijcie i podpiszcie tak wszystko, co w waszych zestawach jest „figurką”, a nie klockiem np. a monkey, a bike, a wheel, a windscreen, trosusers, a cap, a wrench / a spanner… Zestawy LEGO oferują naprawdę ogromną porcję słownictwa z wielu dziedzin życia. Przejrzyj, co masz w zestawach i sprawdź czy wszystko umiesz!

Nauka głosek i liter

Mega pomysłem będzie zabawa w „letter hunt”. Na dywanie rozsypujemy klocki z literami (napisanymi lub przyklejonymi) a nasze pociechy zbierają te, które od nas usłyszą. Tu link do video z poprawną wymową liter po angielsku.

Jako dorośli możemy wykorzystać takie klocki tak jak w grze lotto. Na kartce zapisujemy 6 liter. Następnie losujemy kilka klocków z zapisanymi literami alfabetu lub głoskami języka angielskiego. Sprawdzamy, czy udało się nam „strzelić szóstkę”. Jeśli tak, to owe głoski wymawiamy i podajemy wyraz z daną literą/głoską. W grupie możemy się pokusić o grę, w której będziemy zbierać punkty. Każdy z wylosowaną literą układa jak najwięcej słów. Na koniec ogłaszamy zwycięzcę – Mistrza Lego-liter. 🙂

Nauka angielskich słówek z LEGO

Klocki posłużą nam również do nauki słówek. Możemy słówka, których się uczymy wypisać na klockach (nakleić) i układać wieże, z tych które uda się nam nazwać. Pomysłów, na to co zbudować z prawidłowo nazwanych słówek na pewno Wam nie braknie.

Warto również wrzucić klocki ze słówkami do worka, losować i nazywać. Możemy też budować z klocków konkretne rzeczy, jeśli uczymy się np. rzeczowników. Z łatwością zbudujemy np. meble, budynki, miejsca związane ze służbami społecznymi, jak policja, straż, dom, farma itd. Tutaj LEGO podsunie Wam nawet gotowe zestawy. A my losujemy słówko i układamy je z klocków.

Gdy już przy zestawach jesteśmy, to właśnie one wspaniale posłużą Wam do nauki słówek. LEGO proponuje nieskończoną ilość zróżnicowanych zestawów klocków wraz z postaciami i dodatkami, więc warto korzystać.

 

Budowanie zdań i historii po angielsku

Gdy już mamy wypisane słówka na klockach możemy wprosić się na sesję z układaniem zdań. Łączymy klocki, budując mur lub to na co mamy ochotę i równocześnie układamy zdania. Super pomysłem będzie zakodowanie poszczególnych części zdania kolorystycznie: ustalamy, że np. żółte = rzecz, zielone = czynność, czerwone = cecha itp.

Możemy też budować dalej… ze zdań całe opowiadania. Wtedy zamiast muru powstanie spory budynek, w którym każda ściana to inna historia.

Odgrywanie fabuły bajek po angielsku

Pisaliśmy już o zaletach oglądania z dziećmi bajek po angielsku. Tak samo jak przy filmach, wyłapujemy z nich całe frazy. Każda z postaci ma zwykle swoje catchprase czyli hasło, które ciągle powtarza: „I’ll be back” i przed oczami staje Ci Arnold. Oglądaj z dziećmi po angielsku Psi Patrol, Barbie czy serial z Lego Friends – to na co akurat mają fazę, spisuj lub googluj te „powiedzonka” i odgrywajcie te scenki. Stopniowo angielskiego będzie coraz więcej. Przy dobrej zabawie, z rodzicami czy bez, dzieci chętnie odgrywają te same scenariusze co daje nam idealne pole do rozwoju języka. LEGO daje nieskończone możliwości tworzenia fabuły a więc i wypowiedzi. Ucz się więc z bajek i filmów i przemycaj to dzieciom i sobie przy zabawie LEGO.

Koduj kolorem i mów po angielsku

Jeśli od swobodnych wypowiedzi po angielsku dzieli Cię sporo czasu, to próbujmy po zdabiu. Bierzemy potrzebny nam do konstrukcji klocek lub go losujemy i sprawdzamy kolor, a następnie mówimy zdanie w języku angielskim np. w ustalonym do ćwiczenia czasie lub używając tej nowej czy tej trudnej struktury. Np. blue – present simple; red – I have got / he has got…; green = there is / there are… Oczywiście nic nas nie powstrzymuje od równoczesnego układania jakiegoś obiektu lub wzoru z klocków, żeby motywacja do mówienia w języku obcym nie spadała.

Segregacja – angielski w ruch

Wykorzystaj klocki do podsumowania swoich umiejętności z różnych dziedzin. Na klockach umieszczamy np. różne formy czasowników (-ing, -ed, present perfect, bezokolicznik). Twoim zadaniem będzie ułożenie wieży/muru/ściany z czasownikami w tej samej formie. Wykorzystaj to jako start do mówienia, bo kolejnym krokiem może być układanie zdań z tymi wyrazami. W tej opcji możesz pobawić się w matematyka: dokładając do każdego klocka z danym wyrazem tyle klocków, ile wyrazów ma Twoje zdanie. Np. bierzemy wyraz: going i układam zdanie I’m going to school. Muszę więc dołożyć do podstawowego klocka – going cztery inne ( I, am, to, school). Świetny sposób na powtórki, bo materiału do budowy wypowiedzi przybywa.

Użyj LEGO jako pionka w nauce angielskiego

Świetnie sprawdzą się w grach typu kółko-krzyżyk, bingo czy planszówki.

Kółko – krzyżyk: rozdajemy każdemu graczowi klocki w danym kolorze i zamiast wpisywania na planszę kółek oraz krzyżyków, układamy klocki. Oczywiście przed podaniem klocka wymieniamy słowo lub mówimy zdanie w języku angielskim.

W wersji Bingo rozdajemy plansze z obrazkami lub wyrazami po angielsku. Gracze ustawiają klocki na wyrazie, który wypowiemy lub wylosujemy. Tutaj należy się przygotować: każdy gracz powinien mieć plansze z innym zestawem słówek i przyda się nam zestaw słówek dla prowadzącego, z którego będzie odczytywał wyrazy. Otwórz podręcznik do angielskiego a zaraz natkniesz się na listę słówek, teraz je czas je „aktywować”. W wersji DIY prosimy dzieci o narysowanie/wpisanie na planszy słówek, które sami wybiorą. Wcześniej ustalamy zakres tematyczny lub listę słówek do wyboru. Młodszym proponujemy planszę z 6-9 polami, starszym nawet 16 🙂 Wygrywa osoba, która jako pierwsza ustawi klocki w rzędzie pionowym lub poziomym.

Jak widzicie, nam pomysłów nie brakuje. A chętnych do zabawy z LEGO też nigdy nie brakuje. Korzystajcie więc i z tych chęci i z pomysłów. Niech angielski będzie przyjemny. Tak jak w ENCJO.