fbpx
 

Nauka językaJak rozumieć po angielsku?

22 sierpnia 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/08/BLOG.lego_.jpg

Zajrzyj do artykułu i dowiedz się jakie techniki możesz wykorzystać, chcąc rozumieć więcej angielskiego. Podpowiemy Ci, jak się nie stresować, a w zamian praktykować. Zachęcimy do oglądania seriali i otwarcia się na konwersacje w różnych formach.

Uczysz się angielskiego już jakiś czas. Poświęcasz sporo czasu na tę naukę, a ciągle masz wrażenie, że nie rozumiesz połowy tego, co mówią inni a seriale i filmy to całkowity bełkot? Tak samo ma większość ludzi ucząca się jakiegoś języka. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by usprawnić umiejętności rozumienia angielskiego słuchanego i mówionego.

Na początek zapraszam Cię na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziesz filmik, w którym posłuchasz treści z tego artykułu.

Nie stresuj się, że nie rozumiesz po angielsku

Jeśli się stresujesz, blokujesz swoje umiejętności i możliwości. Taka jest uniwersalna prawda. Taka blokada sprawia, że rozumiesz mniej, a w ekstremalnych przypadkach możesz nie rozumieć nic.

  • Dlatego takim dobrym punktem wyjścia do usprawnienia swoich umiejętności rozumienia angielskiego będzie wyluzowanie. Kilka oddechów. Przypominanie sobie, że nauka języka to proces, który wymaga czasu i energii. Więc nie od razu będziesz wszystko rozumieć.
  • Mów po angielsku — Praktyka czyni mistrza. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej jesteś oswojony z językiem i jest Ci łatwiej go rozumieć. 
  • Koncentruj się na rozmówcy, a nie na sobie i swoich emocjach — Jeśli poświęcisz całą swoją uwagę, na tym, co mówi Twój rozmówca, to szybko zorientujesz się, że nie rozumiesz czegoś tam, albo w ogóle niczego. A on/ona przecież powiedziała jakieś słówko (na pewno super ważne), a Ty go nie rozumiesz. Zamiast tego zastanów się, co zrozumiałeś/-łaś. Jakie konkrety wyłapałeś/-łaś.

Otwórz się na zrozumienie angielskiego.

Słuchaj swojego rozmówcy całym sobą. Nie używaj tylko słuchu. Język to nie tylko wypowiadane słowa. To też gesty, mimika twarzy, kontekst. Próbuj zrozumieć całość. Używaj wszystkich swoich zmysłów, które poprowadzą Cię ścieżką do zrozumienia. W naszym przypadku zrozumienia angielskiego.

  • Kontekst wiele Ci wytłumaczy, będziesz wiedzieć, pod jakim kątem rozumieć słowa i wyrażenia (które często wydają się mylące, bo właśnie tego kontekstu nam brakuje).
  • Emocje rozmówcy i jego gesty również zdradzą Ci wiele szczegółów, które pomogą ogarnąć wypowiadane słowa.

Świetnym miejscem, które możesz odwiedzić przy okazji sytuacji, w których czegoś nie rozumiesz, jest nasz kanał YouTube, gdzie pani Ela opowie Ci o tym, co robić, gdy nic nie rozumiesz. Oraz nasz artykuł na blogu, w tym samym temacie.

Ucz się rozumieć angielski, oglądając seriale.

Tak, tak dobrze widzisz. Proponujemy Ci oglądanie seriali. Powiem więcej – graj w gry, słuchaj piosenek. I co Ty na to? Pewnie jesteś na tak! Muszę Cię jednak ostrzec, nie każdy film/gra będzie odpowiednia do nauki rozumienia angielskiego ze słuchu.

Wybierz właściwie.

Więcej na ten temat znajdziesz w live, w którym Kasia opowiada o nauce angielskiego przez filmy i bajki 🙂

Szybkie polecenie: Peppa Pig oraz Friends.

  1. Pierwsza (nie ulegnij ułudzie) to nie tylko opcja dla dzieci. Znajdziesz tu świetne, przydatne słownictwo, jasno i wyraźnie wypowiadane dialogi, scenki z codziennego życia – czego chcieć więcej. A – jest i więcej… Jest poczucie humoru!
  2. Myślę, że Friends’ów nie trzeba nikomu przedstawiać. A jeśli jeszcze nie znasz, to śmiało nadrabiaj. Może żarty i poczucie humoru będą wymagać od Ciebie troszkę lepszej znajomości języka, ale na początku możesz skupiać się na codziennych sytuacjach i słownictwie związanym właśnie z tym. Im dalej w las, tym łatwiej.

Kluczem jest tu również oglądanie danego odcinka po kilka razy, aby rozumieć lepiej i dokładniej.

Konwersuj, aby rozumieć po angielsku

Wybierz zajęcia, na których dużo się mówi. Przykładaj się do konwersacji ze swoim nauczycielem oraz native speaker’em. Korzystaj z sytuacji, w której w kontrolowanych warunkach (zajęcia, konwersacje) możesz ćwiczyć swoje umiejętności rozumienia angielskiego.

Jeśli czegoś nie rozumiesz – dopytuj. Proś, aby rozmówca mówił wolniej (wskazówki, jak to robić w ww. filmiku YT oraz artykule).

Upewniaj się, że dobrze rozumiesz. Używaj parafraz. 

Nie oczekuj, że wszystko zrozumiesz po angielsku

Jeśli dopiero się uczysz, masz czas by szlifować swoje umiejętności. Język obcy nigdy nie będzie Twoim pierwotnym. A nie oszukujmy się, czasem nawet w naszym języku ojczystym ciężko zrozumieć polityczny bełkot czy piskliwe opowieści cioci Helenki.

Daj sobie czas, ćwicz i oddychaj. I wybierz dobrze zajęcia, na których nauczą Cię mówić i rozumieć mówiony angielski. Dokładnie takie jak w ENCJO, gdzie małe grupki, to dużo czasu na konwersacje.