fbpx
 

Nauka językaJak uczyć się czasowników nieregularnych po angielsku?

24 sierpnia 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/08/ENC-JO-czasowniki-nieregularne-blog-1280x905.jpg

Czasowniki nieregularne bez tabelki? Jak się szybko nauczyć czasowników nieregularnych po angielsku? Jeśli chcesz się dowiedzieć jak się nauczyć odmiany czasowników nieregularnych, ale także poznać ich wymowę to zapraszamy do artykułu.

Niejednemu nauka czasowników nieregularnych przysporzyła bólu głowy. Czy Ty też masz dość wkuwania na pamięć alfabetycznie ułożonych wyrazów w trzech kolumnach? Bo my tak! Nadchodzi jednak nowa era: Era Fiszek od ENCJO. Zobacz, jak uczyć się szybko i skutecznie czasowników nieregularnych po angielsku oraz niemiecku.

Naucz się odmiany czasowników nieregularnych po angielsku.

Po co? Mimo że nie jest łatwo, nie olewaj. Nauka czasowników nieregularnych jest bardzo ważnym elementem nauki języka angielskiego. W każdej, dobrej szkole językowej jest to podstawa nauki języka. Wszystkie te czasowniki są bazą, podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek konwersacji. Jeśli więc chcesz płynnie mówić po angielsku, koniecznie przyłóż się do nauki czasowników nieregularnych.

Zapomnij jednak o przysłowiowej metodzie 3Z: zakuć, zdać, zapomnieć. Jak już masz się uczyć, rób to z frajdą. Dokładnie tak, jak na naszych zajęciach, gdzie zarówno na kursach stacjonarnych, jak i on-line nauka jest zawsze pozytywnym doświadczeniem.

ENCJO pomaga, czyli fiszki do nauki czasowników nieregularnych po angielsku do pobrania.

ENCJO ma dla Ciebie super fiszki z czasownikami nieregularnymi (zarówno po angielsku, jak i niemiecku). Każdy nasz kursant dostaje takie zalaminowane pomoce, a Ty możesz je pobrać za darmo. Ucz się odmiany czasowników po angielsku z tłumaczeniem, obrazkiem (który pomoże Ci przyswoić każde słówko po kolei) oraz trzema formami z tyłu obrazka.

Jak się uczyć czasowników nieregularnych po angielsku?

 1. Po pierwsze ucz się małymi porcjami. Nauka całości naraz to przeciążenie dla umysłu, a tego nie chcesz. Po co się zniechęcać. Nasz rada jest taka: Podziel czasowniki na grupy. Na początek wybierz te, które są dla Ciebie na ten moment najważniejsze. Te, które Ci się najbardziej przydadzą. Tych naucz się np. w tym tygodniu. Na kolejny tydzień wybierz te mniej ważne, choć istotne. A na koniec zostaw sobie te najtrudniejsze i najrzadziej przez Ciebie używane.
 2. Rozplanuj sobie naukę na dni, tygodnie… No ogólnie w czasie. To Ty wiesz najlepiej, ile czasu potrzebujesz do nauki danej partii i na-kiedy potrzebujesz się jej nauczyć.
 3. Jeśli już coś tam umiesz i wiesz, ale nadal twoja nauka nie pomogła Ci w przyswojeniu odmiany czasowników nieregularnych, to koniecznie na początek przejrzyj wszystkie czasowniki na naszych fiszkach. I dokonaj selekcji, na te które już umiesz, na te które umiesz coś tam troszkę oraz na te, których nie umiesz.

Zobaczysz, że już samo wydzielenie czasowników, które umiesz, da Ci kopa do nauki reszty. A stosik będzie szybko rósł. Nie zapomnij jednak wracać co jakiś czas do tego pierwszego stosiku, bo pamięć trzeba ćwiczyć.

Naucz się z nami odmiany czasowników nieregularnych po angielsku wraz z wymową.

Kolejną poradą, jaką możemy Ci dać, jest nauka czasowników nieregularnych wraz z wymową. Znajdziesz ją na naszym kanale YouTube, na którym znajduje się filmik z 80 czasownikami nieregularnymi po angielsku: pisownia wraz z wymową.

Dlaczego polecamy naukę właśnie w ten sposób? Nauka pisowni to strzał w kolano. Nic ci nie da, a dodatkowo pomiesza Ci w głowie. Nie martw się jednak nasz filmik Ci dobrze i mądrze wytłumaczy, jak się wymawia czasowniki nieregularne i jak się je pisze.

Zapewne zdziwi Cię, że czasowniki w naszym filmiku nie są ułożone tak jak w Twojej książce. Ułożenie wyrazów według alfabetu nie działa dobrze na proces nauki. Wspomaga szukanie danego wyrazu, gdy jakiś wypadnie nam z głowy, ale zdecydowanie utrudnia przyswajanie pamięciowe. Tak więc ucz się z ENCJO.

My podzieliliśmy nasze wyrazy, na grupy.

 • Np. takie, które mają każdą formę taką samą: put, put, put; cut, cut, cut.
 • Oraz takie, które mają dwie formy takie same: teach, taught, taught.
 • Dzięki temu dużo łatwiej i skuteczniej nauczysz się odmiany czasowników nieregularnych.

Ucz się odmiany czasowników nieregularnych w trzech formach bez wkuwania.

Jeśli od razu będziesz uczyć się trzech form, szybciej zrozumiesz całą ideę. W przyszłości będzie Ci dużo łatwiej przyswoić nowe struktury gramatyczne, a dzięki osłuchaniu z tymi formami popracujesz nad umiejętnościami rozumienia ze słuchu.

Bo jeśli w V klasie, pani każe uczyć się tylko 1 kolumny, to oczywiście można na tym poprzestać. Ale nauka całości bardzo wspomaga proces uczenia się języka angielskiego.

Ucz się czasowników nieregularnych po angielsku aktywnie.

Chcesz posłuchać wymowy czasowników nieregularnych po angielsku? Zapraszamy do naszego filmiku.

 • Wysłuchałeś/-łaś? I nie wiesz co dalej? Już Ci proponujemy.
 • Wykorzystaj nasze fiszki jako quizz. Ucz się, przepytuj, powtarzaj.
 • Słuchając filmiku na YouTube, powtarzaj z lektorem. Głośno i wyraźnie.
 • Nagraj się. Użyj dyktafonu w telefonie. Puść filmik, wycisz lektora, a Ty powtarzaj. I słuchaj się!
 • Używaj czasowników w zdaniach. Działaj z nimi. Niech się nie kurzą. Układaj krótkie zdania bądź dialogi.

Jeśli chciałbyś utrwalić to, co właśnie przeczytałeś, zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie pani Ela opowie Ci o tym, o czym tutaj właśnie przeczytałeś/-łaś.

I co? Masz to? Bo my mamy. I nasi kursanci też mają, na kursach wymowę a w domu nasze fiszki. Ćwicz i ucz się z nami. Zapraszamy!