fbpx
 

Nauka językaJak zdać maturę z angielskiego 2022?

12 września 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/09/matura.blog_.jpg

Zastanawiasz się, jak zdać maturę 2022 z języka angielskiego? Masz w głowie pustkę i nie wiesz jak się przygotować do tego egzaminu? Nie wiesz, czy zdawać poziom rozszerzony, czy podstawowy matury z angielskiego? Dziś odpowiadamy na wszystkie pytania.

Nowy rok szkolny niesie ze sobą wiele niewiadomych i mnóstwo nowych wyzwań. Oprócz tych, które dotykają wszystkich uczniów (czyli Covid i pandemia) dodatkowo stresu przysparza matura, która już normalnie przyprawia młodych ludzi o dreszcze, a co dopiero w czasach pandemii.

10 porad, jak zdać maturę z języka obcego 2022.

My proponujemy Ci dziś 10 porad, jak przygotować się do tego egzaminu, tak by na spokojnie w maju do niego podejść i go zdać. Matura dopiero za kilka miesięcy, ale jeśli już teraz zaczniesz spokojne przygotowania, to sam egzamin będzie dużo łatwiejszym doświadczeniem.

1. Przygotuj się już teraz do matury 2022.

Zapewne myślisz sobie, że do matury jeszcze daleko więc nie ma sensu się nią jeszcze przejmować. No ale tu się mylisz. Jest sens, a nawet potrzeba. Jeśli podjedziesz do sprawy systemowo, unikniesz stresu i gorączkowych przygotowań na ostatnią chwilę. Matura to nie tylko sprawdzian wiedzy, to w dużej mierze spokojny umysł i przygotowanie.

2. Poznaj swojego wroga, czyli dowiedz się, jak będzie wyglądać matura 2022 z angielskiego.

Know thy enemy” – słyszałeś/-łaś takie wyrażenie? Przyda się idealnie w kontekście matury. Jeśli chcesz się dobrze przygotować do tego ważnego egzaminu, koniecznie zapoznaj się z poprzednimi oraz przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi.

Ustal, że np. będziesz przerabiać 1-2 tygodniowo. Po kilku miesiącach możesz być pewny/-a, że większość zadań egzaminacyjnych jest Ci nieobca i z łatwością poradzisz sobie z nimi na gorąco.

Spora liczba zadań maturalnych powtarza się, jeśli nie co roku, to na pewno co kilka lat. Tak więc – bądź przygotowany/-a.

3. Zbuduj fundamenty, czyli przemyśl co i jak chcesz zdawać na maturze z angielskiego.

Już teraz zastanów się nad podstawowymi kwestiami. I to zastanów się dobrze. Przede wszystkim, jaki język chcesz zdawać i na jakim poziomie. Uwierz nam, nie chcesz spędzić kilku miesięcy, przygotowując się do egzaminu z angielskiego, a potem stwierdzić, że jednak potrzebny Ci będzie niemiecki.

Jeśli nie wiesz, jaki poziom wybrać, bo np. wahasz się, czy dasz radę przygotować się do egzaminu rozszerzonego, polecamy Ci wybrać się do jakieś fajnej szkoły językowej, gdzie w większości za darmo możesz przejść test poziomujący Twoją wiedzę i umiejętności językowe. Jeśli jesteś z Bochni koniecznie wpadnij do ENCJO, my Ci tu szybko i rzetelnie doradzimy co i jak.

4. Zrób plan działania, czyli wyznacz sobie cele i środki, które doprowadzą Cię do zdania matury 2022.

Każdy strateg (i lektor języka) Ci to powie, że strategia to oręże wymagane do zwycięskiej walki. A walka na maturze na pewno do łatwych potyczek nie należy. No, chyba że się porządnie przygotujesz.

Najlepiej rozpisz sobie plan działania już od września. Pomoże Ci w tym np. nasz habit tracker, o którym możesz poczytać na naszym blogu oraz posłuchać w live.

Rozłóż materiał, który chcesz powtórzyć i wyszlifować na miesiące, a dalej tygodnie. I trzymaj się go mocno. Na pewno na początku będzie Ci ciężko, ale po kilku dniach przyzwyczaisz się do nowych nawyków i wejdzie Ci to w krew.

Jeśli wiesz, że masz problemy z systematycznością i nie dasz rady samodzielnie stworzyć takiego planu przygotowań, nie wahaj się prosić o pomoc. Może Twój nauczyciel angielskiego? A może dobra szkoła języka z kursem angielskiego? W dzisiejszych czasach możesz wybrać zarówno kurs stacjonarny, jak i online.

Zachęcamy Cię jeszcze do obejrzenia motywującego do budowania dobrych nawyków filmiku YouTube. W przypadku matury każda motywacja się przyda!

5. Ucz się całościowo. Przygotuj się rzetelnie do matury 2022.

Pamiętaj, że do matury z języka obcego będą Ci potrzebne nie tylko umiejętności, ale także ogarnięta gramatyka oraz dobrze przyswojone słownictwo.

W swoim grafiku przygotowań nie zapomnij więc rozpisać w każdym tygodniu trochę jednego i drugiego.

6. Jak przygotować się do matury z angielskiego? Odpuść sobie telefon i komputer.

Ale jak to tak? Żart jakiś? Heloł, mamy 2022…!!!

No tak, ale póki co matura to jednak egzamin analogowy, czyli nie zdasz jej z pomocą kompa ani telefonu. Proponujemy więc przygotować umysł i nastawić go na zdanie egzaminu właśnie bez tych wszystkich „pomocy naukowych”.

Do nauki przygotuj więc kartkę papieru, kolorowe flamastry, długopisy, karteczki samoprzylepne. I pisz. Pisz jak najwięcej.

7. Zbierz swoją drużynę. Znajdź wsparcie, a zdasz maturę.

Przede wszystkim dobry podręcznik i lektor to podstawa. Samodzielna nauka jest bardzo ważna, ale ogromnym ułatwieniem będzie dla Ciebie zebranie „wspomagaczy”, czyli właśnie dobranie dobrego podręcznika (pewnie w szkole już taki masz) a kolejno znalezienie fajnego nauczyciela. Być może masz już takiego w swojej szkole – lucky you.

8. Systematyczność i spokój.

Te dwie rzeczy zaprowadzą Cię drogą do sukcesu, czyli zdanej matury z angielskiego. Z naszej perspektywy (czyli szkoły językowej) systematyczna praca jest najlepszym przygotowaniem do każdego egzaminu. Powtarzanie całego materiału w ciągu miesiąca lub kilku tygodni namiesza Ci tylko w głowie. A niech się jeszcze okaże, że np. jakiegoś zagadnienia w ogóle jeszcze nie znasz? Panika gwarantowana.

9. Nie katuj się nauką, rób to z przyjemnością.

Pamiętaj, że ciągłym katowaniem się gramatyką i słownictwem przeciążysz tylko swoje systemy. Staraj się, by nauka angielskiego była, choć w części przyjemna. Na pewno ułatwią Ci to zajęcia w miłej grupie.

Możesz zorganizować sobie kilku przyjaciół/znajomych, z którymi będziecie urządzać sobie cotygodniowe spotkania z nauką angielskiego. A możesz też wybrać takie zajęcia w szkole językowej.

10. Świętuj małe sukcesy.

Udało Ci się wykonać plan tygodniowy? Świetnie. Ogarnąłeś to trudne zagadnienie, które męczyło Cię od miesiąca? Fantastycznie. Świętuj. Doceniaj. Chwal się!

W dobrej szkole językowej lektor da Ci znać o postępach i tym, co trzeba nadrobić. Jeśli więc jeszcze nie chodzisz do żadnej szkoły językowej, koniecznie zbuduj sobie jakiś system motywacji i nagradzania.

 

10 kroków to wcale nie dużo.

Być może ogrom nauki Cię przeraża.

Być może nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać.

Być może…

Nie wyliczaj już więcej. Z naszymi poradami na pewno zdasz. A już po kursie maturalnym w ENCJO to na pewno.

Zapraszamy Cię do naszej szkoły. Stacjonarnie i online.

ul. Polna 3
32-700 Bochnia
+48 608 067 884
kontakt@encjo.pl