fbpx
 

Nauka językaKsiążki po angielsku dla dziecka

21 czerwca 2024
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2024/06/matura.blog_-1280x800.jpg

Książki po angielsku to wspaniała przygoda. Ale od czego zacząć czytanie książek po angielsku i jakie pozycje wybrać dla swojego dziecka?

Czytanie książek po angielsku to wspaniała przygoda. Ale od czego zacząć czytanie książek po angielsku? Jakie anglojęzyczne pozycje wybrać? Dowiedz się, jakie książki po angielskiu warto polecić swojemu dziecku lub przeczytać je razem. W tym artykule przeczytasz o:

1. Dlaczego warto czytać książki po angielsku?

2. Jak zachęcić dziecko do czytania anglojęzycznych książek?

3. Popularne tytuły książek dla dzieci oraz serie.

4. Read along books — linki. Czytanie i słuchanie po angielsku w jednym.

Jak widzisz, nasz artykuł pięknie wprowadzi Cię do świata czytania książek dla dzieci. Od momentu, w którym Twoja pociecha zacznie się interesować angielskim i równocześnie będzie stawiać pierwsze kroki w nauce czytania i pisania, to będzie ten czas, by zaproponować książki anglojęzyczne. W połączeniu z oglądaniem ulubionych bajek po angielsku będzie to wspaniała inwestycja w rozwijanie umiejętności językowych.

1. Dlaczego warto czytać z dzieckiem książki po angielsku?

Zacznijmy od tego, że czytanie książek po angielsku z dzieckiem ma wiele korzyści! Przede wszystkim oswaja dziecko z językiem pisanym i pomaga przełamać barierę językową, podobną do tej, która występuje przy mówieniu w języku obcym. Co zyskasz czytając z dzieckiem i/lub zachęcając je do czytania? Zobacz:

 1. Poszerzanie słownictwa: Przede wszystkim dziecko poznaje nowe słowa i uczy się ich znaczenia dzięki kontekstowi.
 2. Uczenie się pisania po angielsku: Ponadto czytanie pozwala dzieciom podpatrywać sztukę pisania, co pomaga w budowaniu zdań i poprawnej pisowni.
 3. Poznawanie obcych kultur: Warto dodać, iż język jest silnie osadzony w kulturze, a czytanie po angielsku zbliża dzieci do kultury anglojęzycznych krajów.
 4. Przyjemność: Dodatkowo warto nadmienić, iż czytanie to hobby, które może sprawiać dzieciom radość i jest ważne przy nauce języka obcego.
2. Jakie książki warto czytać po angielsku? Popularne tytuły książek po angielsku.

Poniżej podajemy kilka popularnych tytułów książek dla dzieci po angielsku, które będą wspaniałym początkiem dla przygody z czytaniem. Polecamy je szczególnie dzieciom w wieku 8-10 lat (do samodzielnego czytania), a młodszym do czytania z rodzicami czy też starszym rodzeństwem. Jeśli masz więc na pokładzie dziecko w początkowych klasach szkolnych – śmiało korzystaj.

 1. The Very Hungry Caterpillarautorstwa Erica Carle’a to klasyczna i pięknie ilustrowana opowieść o przemianie gąsienicy w motyla. Idealna dla maluchów.
 2. The Wonderful Wizard of Oz” autorstwa L. Franka Bauma to magiczna przygoda, która zachwyci starsze dzieci. Opowiada o podróży Dorotki do Krainy Oz.
 3. Horrid Henry” autorstwa Francesci Simon to seria zabawnych opowiadań o psotnym chłopcu o imieniu Henryk. Świetna dla dzieci w wieku szkolnym.
 4. The Cat in the Hat” autorstwa Dr. Seussa to klasyczna książka, która łączy naukę z zabawą. Kot w kapeluszu wprowadza dzieci w świat słów i rymów.
 5. Winnie the Pooh” autorstwa A.A. Milne’a to urocza seria opowiadań o przygodach Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.

 

3. Jak zachęcić dziecko do czytania książek po angielsku?

Zachęcanie dziecka do czytania po angielsku może być przyjemne i skuteczne. Jak to osiągnąć? Poniżej proponujemy Ci kilka opcji, z których możesz skorzystać. Pamiętaj, że dla każdego dziecka sprawdzi się co innego. Kluczowym więc elementem jest dopasowanie się do zainteresowań naszej pociechy.

 1. Wybieraj ciekawe książki: Wybieraj książki, które są interesujące dla dziecka. Może to być opowieść o ulubionym bohaterze, bajka z ilustracjami lub nawet komiks. Im bardziej dziecko zainteresowane tematem, tym chętniej będzie czytać.
 2. Czytaj razem: To super ważne, by zaczynać od wspólnego czytania. Siądźcie razem i czytajcie wspólnie. To nie tylko okazja do nauki, ale także do spędzenia czasu razem. Dziecko może słuchać, a ty czytaj na głos. To świetny sposób na rozwijanie słownictwa i poprawianie wymowy.
 3. Stwórzcie czytelniczy kącik: Zorganizujcie specjalne miejsce do czytania w domu. Może to być wygodny fotel, poduszki na podłodze lub specjalny kocyk. Dziecko będzie miało swoje miejsce, gdzie może się zaszyć z książką.
 4. Bądź przykładem: Pokaż dziecku, że czytanie jest ważne. Czytajcie razem, rozmawiajcie o przeczytanych książkach i dzielcie się swoimi wrażeniami. Dzieci często naśladują zachowanie dorosłych, więc jeśli widzą, że czytasz, będą bardziej skłonne do tego samego.

Pamiętaj, że zachęcanie do czytania powinno być pozytywne i nie przymuszać dziecka. Czytanie ma być przyjemnością, a nie obowiązkiem. 📚😊 

4. Read along books. Czyli czytanie i słuchanie w jednym.

Poniżej znajdziesz linki do proponowanych i polecanych przez nas książek, które ułatwią wejście w świat czytania po angielsku Twojemu dziecku. Dzięki różnorodności propozycji, na pewno uda się Wam wspólnie znaleźć ciekawe tytuły. Zauważ, że proponujemy Ci nie tylko klasyczne pozycje książkowe, takie papierowe. Być może Twoje dziecko będzie potrzebować więcej zachęty i różnorakich sposobów, by zainteresować się czytaniem. A Ty nie zawsze znajdziesz czas, by z nim/nią usiąść.

Tutaj wkraczają książki czytanie, czyli „read along books”.

 •  https://usborne.com/gb/ tutaj znajdziesz książeczki wydawnictwa Usborne. Możesz wybierać książki zgodnie z zainteresowaniem, ale też według wieku i poziomu zaawansowania w angielskim.
 • https://storylineonline.net    na stronie Storyline Online znajdziesz wspaniałe pozycje klasyków dziecięcych, czytane przez znane i lubiane postacie celebrytów
 • https://www.youtube.com/@ToadstoolsandFairyDust/playlists tutaj znajdziesz filmiki, z którymi Twoje dziecko będzie mogło czytać książkę na głos razem z lektorem lub spróbować swoich sił z czytaniem samodzielnym (jeśli wyłączysz dźwięk).
 • https://www.youtube.com/@BuddySonStorytime/playlists
 • https://www.freechildrenstories.com/age-8-10-1 Na tej stronie Ty lub Twoje dziecko znajdziecie książeczki do czytania po angielsku on-line.
 • Seria „Let’s read” wydawnictwa Edgar, to wspaniała propozycja dla dzieci zaczynających przygodę z angielskim czytaniem. Znajdziesz w niej tytuły, które zachęcą do dalszego czytania i są dostoswane do poziomu dzieci w wieku 8-10 lat.

Na koniec zobacz artykuł o tym, jak wykorzystać klocki Lego do nauki angielskiego. Stanowią one super pomysł na „przemycenie” nauki w formie zabawy.