Jeśli chcesz, by nauka języka obcego stała się przyjemnością i dobrą zabawą polecamy Ci klocki LEGO. Z artykułu dowiesz się, jak wykorzystać te kochane przez wszystkich zabawki do skutecznej nauki angielskiego. Zainteresowany? No to click!
Nauka językaKlocki LEGO w nauce angielskiego. Jak uczyć się języków obcych z klockami?
Jak już na pewno wiecie, nauka języka angielskiego nie musi być nudna, monotonna i byle jaka. Może być radosna, pozytywna i skuteczna. Tak jest w naszej szkole: ENCJO – uczy przez zabawę. Jak tego dokonujemy? Mamy swoje sposoby, a dziś podzielimy się z Wami jednym z nich, czyli nauką z pomocą klocków LEGO. Bez zbędnego owijania w bawełnę zapraszam do zabawy.
Kolory LEGO i co dalej oraz przeliczanie
Szczególnie dla młodszych dzieci, ale też w ramach przypomnienia – klocki mogą nam posłużyć do nauki kolorów i stanowić punkt wyjściowy do pociągnięcia za język. Budując z nich konstrukcje, zatrzymajmy się przy co drugim, trzecim klocku i nazwijmy jego kolor. Możemy też budować konstrukcje monochromatyczne i mówić np. a yellow house (żółty dom), a red car (czerwony samochód), a green tree (zielone drzewo). A potem już pójść w krótkie zdania: „The brown horse is fast.” (Ten brązowy koń jest szybki).
Możemy też wydzielić, posortować klocki o tych samych kolorach i je przeliczać. Albo zbudować np. domek i policzyć ile klocków żółtych zużyliśmy, ile czerwonych itd. Tutaj przy okazji wprowadzamy lub ćwiczymy pytania typu „How many?” i liczby.
Warto również opisać cyframi i liczbami i próbować je ułożyć we właściwej kolejności.
Nazywanie słówek w LEGO i układanie ich z literek
Na klockach LEGO fajnie się pisze pisakiem lub przykleja karteczki. Wykorzystajmy tę cechę, wpisując na każdy klocek jedną literę. A teraz łącząc klocki, twórzmy słowa. Fajnie sprawdzi się w przypadku słownictwa z konkretnego tematu. Np. ucząc się owoców, możemy przygotować karteczki z wyrazami, tak by stanowiły wzór (polecamy dla maluchów), następnie sprawdzamy, jakie litery będą nam potrzebne i te wpisujemy na klockach. Następnie losujemy karteczkę i układamy wyrazy z klocków. Brzmi jak wiele zachodu? Spróbuj z dziećmi a przekonasz się, że warto. Na początek nazwijcie i podpiszcie tak wszystko, co w waszych zestawach jest „figurką”, a nie klockiem np. a monkey, a bike, a wheel, a windscreen, trosusers, a cap, a wrench / a spanner… Zestawy LEGO oferują naprawdę ogromną porcję słownictwa z wielu dziedzin życia. Przejrzyj, co masz w zestawach i sprawdź czy wszystko umiesz!
Nauka głosek i liter
Mega pomysłem będzie zabawa w „letter hunt”. Na dywanie rozsypujemy klocki z literami (napisanymi lub przyklejonymi) a nasze pociechy zbierają te, które od nas usłyszą. Tu link do video z poprawną wymową liter po angielsku.
Jako dorośli możemy wykorzystać takie klocki tak jak w grze lotto. Na kartce zapisujemy 6 liter. Następnie losujemy kilka klocków z zapisanymi literami alfabetu lub głoskami języka angielskiego. Sprawdzamy, czy udało się nam „strzelić szóstkę”. Jeśli tak, to owe głoski wymawiamy i podajemy wyraz z daną literą/głoską. W grupie możemy się pokusić o grę, w której będziemy zbierać punkty. Każdy z wylosowaną literą układa jak najwięcej słów. Na koniec ogłaszamy zwycięzcę – Mistrza Lego-liter. 🙂
Nauka angielskich słówek z LEGO
Klocki posłużą nam również do nauki słówek. Możemy słówka, których się uczymy wypisać na klockach (nakleić) i układać wieże, z tych które uda się nam nazwać. Pomysłów, na to co zbudować z prawidłowo nazwanych słówek na pewno Wam nie braknie.
Warto również wrzucić klocki ze słówkami do worka, losować i nazywać. Możemy też budować z klocków konkretne rzeczy, jeśli uczymy się np. rzeczowników. Z łatwością zbudujemy np. meble, budynki, miejsca związane ze służbami społecznymi, jak policja, straż, dom, farma itd. Tutaj LEGO podsunie Wam nawet gotowe zestawy. A my losujemy słówko i układamy je z klocków.
Gdy już przy zestawach jesteśmy, to właśnie one wspaniale posłużą Wam do nauki słówek. LEGO proponuje nieskończoną ilość zróżnicowanych zestawów klocków wraz z postaciami i dodatkami, więc warto korzystać.
Budowanie zdań i historii po angielsku
Gdy już mamy wypisane słówka na klockach możemy wprosić się na sesję z układaniem zdań. Łączymy klocki, budując mur lub to na co mamy ochotę i równocześnie układamy zdania. Super pomysłem będzie zakodowanie poszczególnych części zdania kolorystycznie: ustalamy, że np. żółte = rzecz, zielone = czynność, czerwone = cecha itp.
Możemy też budować dalej… ze zdań całe opowiadania. Wtedy zamiast muru powstanie spory budynek, w którym każda ściana to inna historia.
Odgrywanie fabuły bajek po angielsku
Pisaliśmy już o zaletach oglądania z dziećmi bajek po angielsku. Tak samo jak przy filmach, wyłapujemy z nich całe frazy. Każda z postaci ma zwykle swoje catchprase czyli hasło, które ciągle powtarza: „I’ll be back” i przed oczami staje Ci Arnold. Oglądaj z dziećmi po angielsku Psi Patrol, Barbie czy serial z Lego Friends – to na co akurat mają fazę, spisuj lub googluj te „powiedzonka” i odgrywajcie te scenki. Stopniowo angielskiego będzie coraz więcej. Przy dobrej zabawie, z rodzicami czy bez, dzieci chętnie odgrywają te same scenariusze co daje nam idealne pole do rozwoju języka. LEGO daje nieskończone możliwości tworzenia fabuły a więc i wypowiedzi. Ucz się więc z bajek i filmów i przemycaj to dzieciom i sobie przy zabawie LEGO.
Koduj kolorem i mów po angielsku
Jeśli od swobodnych wypowiedzi po angielsku dzieli Cię sporo czasu, to próbujmy po zdabiu. Bierzemy potrzebny nam do konstrukcji klocek lub go losujemy i sprawdzamy kolor, a następnie mówimy zdanie w języku angielskim np. w ustalonym do ćwiczenia czasie lub używając tej nowej czy tej trudnej struktury. Np. blue – present simple; red – I have got / he has got…; green = there is / there are… Oczywiście nic nas nie powstrzymuje od równoczesnego układania jakiegoś obiektu lub wzoru z klocków, żeby motywacja do mówienia w języku obcym nie spadała.
Segregacja – angielski w ruch
Wykorzystaj klocki do podsumowania swoich umiejętności z różnych dziedzin. Na klockach umieszczamy np. różne formy czasowników (-ing, -ed, present perfect, bezokolicznik). Twoim zadaniem będzie ułożenie wieży/muru/ściany z czasownikami w tej samej formie. Wykorzystaj to jako start do mówienia, bo kolejnym krokiem może być układanie zdań z tymi wyrazami. W tej opcji możesz pobawić się w matematyka: dokładając do każdego klocka z danym wyrazem tyle klocków, ile wyrazów ma Twoje zdanie. Np. bierzemy wyraz: going i układam zdanie I’m going to school. Muszę więc dołożyć do podstawowego klocka – going cztery inne ( I, am, to, school). Świetny sposób na powtórki, bo materiału do budowy wypowiedzi przybywa.
Użyj LEGO jako pionka w nauce angielskiego
Świetnie sprawdzą się w grach typu kółko-krzyżyk, bingo czy planszówki.
Kółko – krzyżyk: rozdajemy każdemu graczowi klocki w danym kolorze i zamiast wpisywania na planszę kółek oraz krzyżyków, układamy klocki. Oczywiście przed podaniem klocka wymieniamy słowo lub mówimy zdanie w języku angielskim.
W wersji Bingo rozdajemy plansze z obrazkami lub wyrazami po angielsku. Gracze ustawiają klocki na wyrazie, który wypowiemy lub wylosujemy. Tutaj należy się przygotować: każdy gracz powinien mieć plansze z innym zestawem słówek i przyda się nam zestaw słówek dla prowadzącego, z którego będzie odczytywał wyrazy. Otwórz podręcznik do angielskiego a zaraz natkniesz się na listę słówek, teraz je czas je „aktywować”. W wersji DIY prosimy dzieci o narysowanie/wpisanie na planszy słówek, które sami wybiorą. Wcześniej ustalamy zakres tematyczny lub listę słówek do wyboru. Młodszym proponujemy planszę z 6-9 polami, starszym nawet 16 🙂 Wygrywa osoba, która jako pierwsza ustawi klocki w rzędzie pionowym lub poziomym.
Jak widzicie, nam pomysłów nie brakuje. A chętnych do zabawy z LEGO też nigdy nie brakuje. Korzystajcie więc i z tych chęci i z pomysłów. Niech angielski będzie przyjemny. Tak jak w ENCJO.