fbpx
 

Nauka językaW grupie czy pojedynczo?

3 września 2020
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2020/09/w-grupie-czy-pojedyncza.jpg

Jak najlepiej uczyć się obcego języka? Jak wybrać skuteczny kurs? 5 argumentów, dzięki którym podejmiesz dobrą decyzję.

Nasza odpowiedź, oparta na wieloletnich doświadczeniach i opiniach kursantów, brzmi: – W grupie, najlepiej kilkuosobowej. Dlaczego? Oto kilka argumentów.

  1. Nie uczmy dzieci (i siebie) lenistwa

Oczywiście nie zawsze, ale często lekcje 1:1 skupiają się na odrabianiu zadań wraz z nauczycielem. Dziecko pokazuje, co jest do zrobienia lub karze korepetytorowi się tego domyślać, bo ledwo kojarzy „gdzie są w książce”. A przecież nie o to chodzi! Nie możemy zwalniać naszych dzieci z myślenia i brania odpowiedzialności za pracę własną. W nauce języka chodzi raczej o to, żeby wciąż stawiać sobie nowe wyzwania i czerpać radość z posługiwania się językiem. Jeśli poprzeczka systematycznie idzie w górę, szansa na sukces rośnie. Język to nie kolejny ze szkolnych przedmiotów. To umiejętność, którą trzeba ćwiczyć. Zdobędziesz ją z nami!

  1. W grupie nauczysz się mówić

Strach i obawa przed zabraniem głosu – to problem wielu kursantów. Gdzie najlepiej nauczyć się mówić, jeśli nie w małej, kilkuosobowej grupie? – „W Encjo duży nacisk kładziemy na rozmowę między uczniami i zachęcamy ich do zadawania pytań i odpowiadania na nie, co wymusza koncentrację i pełny udział w zajęciach – zauważa Elżbieta Nocoń, właścicielka szkoły. – U nas ani się nie obejrzysz, a usłyszysz swoje imię poprzedzone „and you”? I nie warto oglądać się za siebie, bo w ENCJO drugiego rzędu nie ma.”

Najważniejsze to przełamać strach i po prostu… zacząć się odzywać. Znajomość nawet bardzo konkretnego terminu czy słówka „z wyższej półki” może nic nie dać, jeśli nie umiemy tego wyjaśnić – a takie umiejętności w ENCJO pozyskuje się m.in. dzięki bardzo lubianej grze Taboo, czyli słownym kalamburom. A wiecie, co w tym wszystkim jest najfajniejsze? Inni członkowie grupy rozumieją Twoje obawy. Oni mierzą się dokładnie z tym samym wyzwaniem!

  1. Mała grupa to duża motywacja

Ile razy poskarżysz się swoim „classmates”, że nie przygotowałeś wypowiedzi, bo masz ciężki tydzień? Jeśli raz – każdy zrozumie, ale później musisz… „pull your socks” i się przygotować. Ten czynnik motywujący w nauce języka obcego jest niezwykle ważny. Bez niego większość z nas wciąż przekładałaby naukę na bliżej nieokreśloną przyszłość… Choćby poniedziałek z samego rana, byle nie teraz! Brzmi znajomo?

Obserwowanie tego, jakie postępy robią koleżanki i koledzy z grupy motywuje do działania. Nie wspominając o projektach grupowych. Przecież inni czekają na to, co przygotowaliśmy i docenią nasz wysiłek. Cel macie wspólny: nauczyć się języka!

  1. Wszyscy na tym samym poziomie

Dzięki małym grupom możliwe jest odpowiednie dobranie poziomu i tempa pracy. To nie klasa, w której wszyscy uczniowie muszą konfrontować się z takimi samymi zadaniami tylko dlatego, że urodzili się tego samego roku. Tutaj wszyscy macie podobne problemy, wątpliwości i – co najważniejsze – nikt Was nie ocenia. My pomagamy sięgać po marzenia i motywujemy Was do pracy!

  1. Nudzie mówimy NIE

Ucząc się języka w grupie, ciężko się nudzić! Podczas zajęć 1:1 wciąż spotykacie się z tym samym nauczycielem, słyszycie ten sam akcent i w podobny sposób jesteście motywowani do nauki. W grupie nauczyciel też zazwyczaj jest jeden, ale dochodzą opinie, wypowiedzi i inspiracje od innych członków grupy.

Ważne jest dla nas wyrażenie swojego zdania, bo to z kolei daje ogromne pole do zgadzania się lub polemiki, obrony swoich racji lub przekonania rozmówcy do swojego punkty widzenia… A to przecież wyjątkowo ważne umiejętności społeczne, które na pewno przydadzą się w szkole i pracy! – „Jeśli na ten sam temat pięć osób ma inne zdanie, to jest to świetna szansa na przećwiczenia słownictwa czy struktur gramatycznych. Dzięki temu, że w grupie poznajemy ambitnych ludzi o otwartych umysłach poszerzamy horyzonty, dowiadujemy się o nowych rzeczach i zarażamy się nowymi pasjami” – przekonuje Elżbieta Nocoń.

Pamiętajcie: w ENCJO program nauki, metody pracy i pomoce dydaktyczne dostosowujemy do GRUPY! Kursanci mają wpływ na to, co robimy, bo nie narzucamy jedynego słusznego podręcznika czy z góry przewidzianej cudotwórczej metody lub szablonu. Zresztą – przyjdźcie do nas i przekonajcie się sami! 