fbpx
 

Eventy & WarsztatyJak wrócić do nauki języka po wakacjach?

7 września 2020
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2020/09/grafika-blog.jpg

Otwierasz notatki z lekcji angielskiego sprzed wakacji lub sprzed epoki i myślisz: – „Ale o co tu chodzi...”?

Albo odwlekana chęć lub niepokojąca potrzeba nauki znów daje o sobie znać? Nie ma powodów do niepokoju! Podpowiadamy, jak wrócić do nauki języka – sprawnie i bezboleśnie.

 1. Zacznij od przyjemności
  Zanim zaczniesz powtarzać materiał z poprzedniego roku, pozwól sobie na odrobinę relaksu i przyjemności. Jest tylko jeden warunek – postaw na element językowy! Włącz ulubiony serial – najlepiej bez napisów, ale z obcojęzycznymi napisami też się nada. Przeczytaj fragment książki – po angielsku lub po niemiecku. Posłuchaj obcojęzycznego podcastu. Sprawdź, co nowego słychać na instagramowych i facebookowych profilach @bbcnews lub @guardian. To takie proste, a naprawdę pomoże Ci oswoić się z językiem. A może w trakcie urlopu jak bumerang wracała do Ciebie jakaś obcojęzyczna piosenka? Wydrukuj jej słowa i przetłumacz to, co próbowałeś nucić pod nosem przez parę ostatnich tygodni.
 2. Powiew wakacji
  Pozwolimy Ci jeszcze trochę nacieszyć się wakacjami. Weź kartkę, ołówek i… działaj. Jakie słowa jako pierwsze przychodzą Ci na myśl, gdy myślisz o urlopie? Sprawdź w słowniku te, których nie znasz i wszystkie zapisz na kartce, a najlepiej zilustruj jeszcze własnymi rysunkami lub wklej na kartkę pocztówki, zasuszone kwiaty, zakładki do książek, wywołane zdjęcia… W ten sposób powstanie piękne wakacyjne wspomnienie. Kto wie, może pójdziesz krok dalej i z rozsypanych słów ułożysz historię? Możesz ją spisać na osobnej kartce papieru lub po prostu – powiedzieć na głos.
 3. Do odhaczenia
  Podejrzewamy, że spisywania celów i planów na ten rok szkolny masz już dosyć. A gdyby tak… stworzyć listę planów nieco mniej oczywistych? Po angielsku, w formie „TO DO LIST” z okienkami do odhaczania celów, które uda się zrealizować. Niech na Twojej liście znajdą się najbardziej przyziemne, ale też szalone i niebanalne rzeczy. Po prostu wszystko, co wpadnie Ci do głowy. Pomaluję paznokcie na czerwono, wyjdę na Babią Górę o wschodzie słońca, przygotuję syrop imbirowy, znajdę najsmaczniejsze croissanty w mieście… Cokolwiek Ci w duszy gra – byle po angielsku!
 4. Więc chodź, pomaluj mój… zeszyt
  Krok czwarty, a zatem ten moment, kiedy możemy zabierać się za powtórzenie materiału sprzed roku. Weź w dłoń kolorowe markery, otwórz stare zapiski i puść wodze wyobraźni. Innymi kolorami podkreślaj to, co wydaje Ci się znajome, innymi to, czego w ogóle nie rozumiesz. Koloruj, zakreślaj, rysuj! Niech Twoje zeszyty ożyją i napełnią się dobrą energią.

Niezależnie od tego, czy skorzystasz z naszych podpowiedzi (choć mamy nadzieję, że przynajmniej wybrane przypadną Ci do gustu), najważniejsza jest systematyka i konsekwencja. Nie próbuj powtarzać materiału jednego dnia. Nie ma sensu zniechęcać się na starcie. O wiele lepiej przez kilka dni (lub dłużej) małymi partiami wprowadzać język obcy do codziennego życia i powoli wracać na dobre tory. Do zobaczenia na zajęciach!

Dołącz do wydarzenia na Facebook’u!