fbpx
 

Nauka językaBoże Narodzenie po angielsku.

5 grudnia 2021
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2021/12/matura.blog_-1123x794.jpg

Poznaj słownictwo związane z Bożym Narodzeniem w języku angielskim. Poczytaj o bożonarodzeniowych zwyczajach i ucz się angielskiego słownictwa.

Grudzień to czas oczekiwania na ten wyjątkowy, magiczny (special and magical) czas w roku. To miesiąc pełen nadziei (hope) i miłości (love).

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia (Christmas) rozpoczynamy nawet miesiąc wcześniej pieczeniem tradycyjnych pierniczków (gingerbread cookies) w formie pierniczkowych ludzików lub słodziutkiego domku (gingerbread man and gingerbread house).

A wymowę wszystkich dzisiejszych zwrotów poćwiczycie z naszym filmikiem

Zwyczaje świąteczne po angielsku.

Niektórzy jeszcze długo przed świętami, a niektórzy zaraz przed nimi ozdabiają dom dekoracjami (put up Christmas decorations). Jakie to dekoracje zakładamy?

Na choince lądują dzwoneczki (Christmas bells), światełka (Christmas lights) oraz bombki (Christmas balls). Na drzwiach zawiśnie wieniec, girlanda (hang a Christmas wreath on the door). Gdzieś w naszym mieszkaniu znajdzie się ostrokrzew (holy), aczkolwiek to roślina częściej spotykania w Wielkiej Brytanii i Ameryce niż u nas. Ale już w naszych domach na pewno postawimy gwiazdę betlejemską (poinsettia), a pod sufitem powiesimy jemiołę (mistletoe).

Razem z dziećmi zrobimy papierowe łańcuchy (make a paper chain), którym będą towarzyszyć cukrowe laski (candy cane) oraz skarpety wypełnione słodyczami (stockings with sweets) oczywiście zawieszone na kominku (fireplace). Choć to pewnie zwyczaj znany nam z filmów świątecznych, to i u nas powoli pojawiają się takie tradycje.

A jak już przy prezentach jesteśmy, to prezenty trzeba zapakować w papier ozdobny (wrap presents with wrapping paper). Jest jeszcze jedna tradycja, choć teraz już trochę zapomniana, ale warta wspomnienia, czyli wysyłanie kartek świątecznych (send Christmas cards).

Postacie związane ze Świętami. Mikołaj po angielsku.

Ze świętami nierozerwalnie łączą się postacie: aniołka – angel, Świętej rodziny – the Holy Family, która mieszkała w szopce – Nativity. Ale też, lubiany przez dzieci i dorosłych Mikołaj – Santa.

Duży pan, z długą, białą brodą (white beard), noszący czerwoną czapkę oraz czarne buty (red hat and black boots).

Tu polecamy dla rodziców maluchów piosenkę, która najmłodszych nauczy coś niecoś o Mikołaju po angielsku.

Mikołaj jeździ w swoich magicznych saniach (sleigh), ciągniętych przez renifery (reindeers) i rozwozi grzecznym dzieciom (be nice) prezenty spakowane do wielkiego worka (sack full of presents). Jak je roznosi? Przeciska się przez komin (go through a chimney). Warto więc zostawić mu ciasteczka w podziękowaniu za przebyte trudy. Warto też uważać i nie być niegrzecznym (be naughty), bo jak wiadomo, Mikołaj roznosi prezenty tylko grzecznym.

Mikołaj ma też swoich pomocników – elfy (elves), które razem z nim mieszkają na Biegunie Północnym (North Pole), gdzie lądują wszystkie napisane przez Was listy (write a letter to Santa).

Jak co roku w ENCJO uczymy i zarażamy angielskim w formie warsztatów mikołajkowych. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają, zajrzyj na naszego Facebooka oraz Instagrama. Ucz się z ENCJO, online i stacjonarnie.

Wigilia i Dzień Świąt po angielsku.

Gdy przychodzi Wigilia (Christmas Eve) oraz Dzień Świąt (Christmas) zapalamy na stole świecę (light a candle), idziemy do kościoła (go to church), śpiewamy kolędy (sing Christmas carols) oraz jemy kolację wigilijną (have Christmas Eve).

A na koniec życzymy sobie i Wam:

boże narodzenie po angielsku

Podrzucamy Ci jeszcze garść pomysłów, na to jak spędzić dni świąteczne (a może właśnie przedświąteczne z dziećmi w domu. Tak, by wpleść w to wszystko angielski.