fbpx
 

Nauka językaWielkanocne zwyczaje po angielsku.

10 kwietnia 2022
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2022/04/matura.blog-Plakat-w-poziomie-1123x794.jpg

Wielkanocne słownictwo połączone z super przydatnymi zwrotami. Mów po angielsku pełnymi zdaniami. Poznaj polskie i angielskie zwyczaje po angielsku.

Czas okołowielkanocny w naszej szkole językowej w Bochni to moment, kiedy zajęcia przechodzą w tryb przedświąteczny i staramy się przemycać naszym kursantom mnóstwo angielskiego związanego właśnie z tym tematem.

Dlatego też organizujemy warsztaty wielkanocne, wrzucamy na YouTube porządną dawkę słownictwa właśnie z tego tematu, a na naszych kontach społecznościowych przemycamy Ci codziennie, praktyczne słówka i zwroty, które wzbogacą Twój angielski.

Przyroda, jedzenie i Wielkanoc – po angielsku.

Z czym kojarzy Ci się wiosna? Bo nam z pysznym jedzeniem, wiosenną aurą i budzącą się do życia przyrodą.

Jeśli masz ochotę na więcej wiosennych słówek, to zajrzyj do naszego artykułu o wiośnie. A może wolisz posłuchać i powtarzać? Nie zawahaj się kliknąć ten oto filmik. Znajdziesz to czego potrzebujesz.

  • Wielkanoc zazwyczaj wypada w okolicach kwietnia. (Easter usually falls in April). Zacznijmy więc od przyrody, która jest wtedy w rozkwicie. Kojarzymy małe, żółte, puszyste kulki, które zdobią każdy wielkanocny stół? To oczywiście kurczaczek (Easter chick), obok baranka (Easter lamb) oraz króliczka (Easter bunny), to najlepiej rozpoznawalny symbol świąt. Ale to też taki czas w roku, kiedy rodzą się i wykluwają młode (baby animals are born): kurczaki, kaczątka (duckling), jagniątka czy króliczki.

A teraz posłuchaj, jak te słówka wymawia lektor. Powtarzaj razem z nim, a szybko opanujesz wielkanocne słownictwo.

  • Obok zwierząt na naszym stole pojawiają się też elementy wiosennej flory, czyli zielona trawa (green grass), bazie kotki (catkins), żonkile (daffodil) oraz tulipany (tulip).

 

  • Świąteczny koszyczek (Easter basket) wypełniamy mnóstwem dobroci. Znajdziesz tam chrzan (horseradish), kiełbasę (sausage), sól (salt), jajka (eggs), które de facto są symbolem życia i odrodzenia. W koszyczku znajdzie się też miejsce na czekoladowe jajko (chocolate egg) oraz pisanki (Easter eggs), które z zapałem produkują najmłodsi. Dzieciaki i nie tylko czekają cały rok na malowanie pisanek (painting eggs). Podobnie jak na pieczenie pierniczków przed Bożym Narodzeniem czy jedzenie lodów latem. Nie można zapomnieć o najważniejszej słodkości Wielkanocy, czyli czekoladzie, której jemy wtedy bardzo dużo (eat a lot of chocolate). Podobnie jak serniczków (cheesecake) i babek (Easter cake).
Wielkanocne zwyczaje w Anglii, po angielsku.

Ciekawym zwyczajem jest angielskie toczenie jajek wielkanocnych (Easter egg rolling). Inne wielkanocne tradycje słabo znane w Polsce, a popularne w Wielkiej Brytanii to na pewno poszukiwanie przez dzieci jajek (children go egg hunt) w Wielkanocny poranek, pieczenie specjalnych bułeczek (hot-cross buns), jedzenie ciasta marchewkowego (carrot cake), wielkanocnych babeczek, czy też żelków w kształcie fasolki (jelly beans).

Polskie zwyczaje wielkanocne po angielski.

A nasze polskie zwyczaje i tradycje? Wielkanoc to święto chrześcijańskie nie możemy więc pominąć i tych aspektów.

  • W Poniedziałek Wielkanocny oblewamy się wodą (throw water on Wet Monday), czyli obchodzimy Śmigusa Dyngusa.
  • We wszystkie dni świąteczne wielu ludzi chodzi do Kościoła (a lot of people go to church)
  • W Wielką Sobotę chodzimy święcić pokarmy (food blessing on Saturday)
  • W Wielkanocną Niedzielę idziemy do Kościoła bardzo wcześnie (go to church very early on Sunday)
  • A co świętujemy? Zmartwychwstanie Jezusa Chrytusa (Resurrection of Jesus Christ), który umarł na krzyżu (cross).
  • W niedzielę poprzedzającą Wielkanoc (Palm Sunday) święcimy tradycyjne palmy wielkanocne (traditional Easter palm).
  • A 40 dni przed Wielkanocą, to czas Wielkiego Post (Lent is 40 days before Easter)

W Polsce mamy też taki zwyczaj, że robimy wiosenne porządki (spring-clean the house), dekorujemy dom (decorate the house) i myjemy okna (clean windows).

Bez względu na to, czy myjecie okna, czy nie Życzymy Wam i sobie …