Czym jest konkurs kuratoryjny? Dlaczego warto się do niego przygotować i wziąć w nim udział? Co wyróżnia konkurs kuratoryjny od innych? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule poniżej.
Nauka językaKonkurs kuratoryjny z języka angielskiego
Co to jest konkurs kuratoryjny?
Konkurs kuratoryjny to konkurs o zasięgu wojewódzkim. Laureaci konkursów przedmiotowych wygrywają wstęp do wszystkich szkół średnich z pominięciem rekrutacji, a laureaci konkursów tematycznych otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji. Konkursy kuratoryjne są konkursami organizowanymi przez kuratorium oświaty danego województwa na terenie Polski.
Do konkursów może przystąpić każdy uczeń klas IV-VIII szkoły podstawowej z dowolnie dużej liczby przedmiotów, musi on jednak uczyć się w szkole podlegającej pod dane kuratorium oświaty.
- Warto zaznaczyć, że każdy konkurs może wyglądać inaczej zarówno pod względem merytorycznym, jak i wyglądem. Zajrzyj więc do regulaminu dostępnego na stronie danego kuratorium w zakładce „Konkursy i olimpiady”.
Co warto wybrać: konkurs tematyczny, olimpiadę a może konkurs przedmiotowy?
- Konkursy przedmiotowe: obejmują swoim zakresem całą wiedzę wymaganą w podstawie programowej z danego przedmiotu; tutaj mamy większy zakres materiału i większą konkurencję;
- Konkursy tematyczne: obejmują zazwyczaj przedmioty, z których nie pisze się później egzaminu ósmoklasisty (informatyka, religia) i materiał na nich wymagany obejmuje okrojony zakres materiału; tutaj mamy mniejsze benefity, ale też mniejszą konkurencję
- Olimpiady: to konkursy ogólnopolskie; większa ranga, jak też i konkurencja
Dlaczego warto wybrać właśnie konkurs przedmiotowy?
Choć konkurencja jest tu dużo większa, to i benefity rosną proporcjonalnie. Będąc laureatem takiego konkursu, masz zagwarantowane przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej. Obowiązywać Cię będzie również zwolnienie ze zdawania na egzaminie ósmoklasisty przedmiotu, z którego zostało się laureatem. Brzmi nieźle, prawda?
Co zyskam, będąc uczestnikiem takiego konkursu?
Oprócz oczywistych, wymiernych korzyści trzeba również nadmienić, że:
- Powtarzasz materiał i poznajesz literaturę; wiedza ta niewątpliwie przyda Ci się zarówno w trakcie nauki, jak i w czasie pisania egzaminu. Warto więc przyłożyć się do nauki, korzystając z wszelkich dostępnych źródeł pomocy
PS o tym, jak skrzętnie wykorzystać czas, aby przygotować się do egzaminu bądź konkursu przeczytasz w artykule, o naszej kursantce Karolinie.
- Oswajasz się z formą egzaminu, co na pewno będzie dla Ciebie pomocne na dalszych etapach nauki
- Odkrywasz i pogłębiasz zainteresowania
- Możesz zyskać dodatkowe punkty w rekrutacji (takowe dostają nie tylko laureaci konkursów)
Jak przygotować się do konkursu?
Przygotowując się do konkursu kuratoryjnego lub olimpiady warto skorzystać z pomocy doświadczonego nauczyciela, czy korepetytora. Często stosują oni inne metody nauczania, niż nasi nauczyciele szkolni, więc mogą pomóc spojrzeć na materiał z innej perspektywy i rozszerzyć horyzonty.
Zwrócenie uwagi na formę pytań/zadań oraz zakres materiału, które można znaleźć na stronie kuratorium to bardzo dobry pomysł. Przedyskutuj z kimś doświadczonym, jak ugryźć takie zadania.
A jeśli zastanawiasz się nad tym, czy jesteś gotowy, to daj nam znać. Na pewno pomożemy Ci podjąć decyzję. Przygotowania do konkursu trwają długo. Jeśli chcesz zainwestować w swoją przyszłość i edukację, zabierz się za nie już teraz. Wybierz dobrze sposoby i kierunek nauki.
Tu znajdziesz artykuł, w którym podpowiemy Ci, jak znaleźć dobrą szkołę językową.
Skontaktuj się z nami, a my w ENCJO pomożemy Ci dobrać grupę oraz intensywność zajęć, tak byś był_a idealnie przygotowany_a do konkursowych wyzwań. Dokładnie tak, jak nasi kursanci, którzy taki konkurs mają już za sobą.
Na koniec jeszcze przypominamy filmik, z którym możesz poćwiczyć budowanie motywacji do nauki i osiągania celów.
Wiesz już wszystko? To dzwoń, pisz, przychodź.