fbpx
 

Nauka języka6 ciekawostek na temat dnia św. Patryka po angielsku.

14 marca 2022
https://encjo.pl/wp-content/uploads/2022/03/matura.blog_-1-1280x800.jpg

Jak obchodzić dzień św. Patryka? O co chodzi w tym święcie i jakie symbole warto znać? Poczytaj, a poznasz wszystkie angielskie słowa potrzebne w tym dniu.

Grasz w zielone? Gram! A na pewno gram 17 marca, wtedy bowiem wszyscy grają w zielone. Dlaczego? Chodź i przeczytaj! I poznaj 6 faktów związanych ze świętem św. Patryka.

1. Św. Patryk — kim był?

Obchody dnia 17 marca (17th of March) związane są z postacią św. Patryka (Saint Patrick), który wprowadził chrześcijaństwo na tereny Irlandii (Ireland) oraz wybudował tu liczne kościoły (churches). W tym dniu kolorem, który najczęściej można spotkać, jest zielony, który jest też jednym z kolorów flagi Irlandzkiej (Irish flag).

2. Co powinno być zielone 17 marca i jak to nazwać po angielsku?

W tym dniu w bardzo specyficzny sposób wyglądają Irlandczycy. Noszą zielone ubrania (wearing green clothes), farbują brodę oraz włosy na kolor zielony, noszą zielone kapelusze (hats) i najczęściej w dłoni mają kufel piwa (beer) – też zielonego. Ogólnie mieszkańcy Irlandii piją w tym dniu rekordowe ilości Guinessa.

Jeśli masz problemy z wymówieniem np słowa „beer”, którego nie chcesz pomylić z „bear”, albo „beard” to koniecznie posłuchaj wymowy wszystkich słówek w filmiku.

3. Magiczne postacie z dnia św. Patryka — po angielsku.

Z obchodami tego dnia związane są liczne symbole. Jednym z nich jest skrzat (leprechaun), który – a jakże! ubrany jest na zielono, a na głowie ma ogromny, zielony kapelusz. Skrzaty i inne krasnale (gnoms) zazwyczaj mają też brodę (beard) oraz wąsy (moustache). Skrzata należy się wystrzegać, bo jest postacią raczej złośliwą. Ze skrzatami związany jest też kolejny symbol tego dnia, czyli tęcza (rainbow), na której końcu skrzaty chowają swoje skarby (pot of gold), czyli najczęściej złote monety (coins). Jeśli o magicznych stworzeniach mowa, to koniecznie trzeba wspomnieć o wróżkach (fairies), o których względy — podobnie jak skrzatów, warto zabiegać.

4. Parady z muzyką w tle — jig dance.

W tym dniu organizowane są liczne parady (parades), w których Irlandczycy chętnie biorą udział. Można wtedy usłyszeć na ulicach dźwięki skrzypiec (fiddle), fletu (flute), harfy (harp) oraz dudy (bagpipe). Do takiej skocznej, irlandzkiej muzyki aż żal nie zatańczyć. A więc tańczą – specjalny Irlandzki taniec (jig dance), za którym ciężko nadążyć.

5. Legendy  o św. Patryku — po angielsku.

Do legend (legends) związanych z św. Patrykiem możemy zaliczyć tę związaną z wypędzeniem z Irlandii węży (snakes). Choć biolodzy twierdzą, że nigdy ich tam nie było :). Z postacią świętego związana jest też mała, zielona roślinka – koniczyna (shamrock), której św. Patryk używał, by tłumaczyć ludziom ideę Trójcy Świętej.

Jeśli interesują Cię legendy i historie związane z różnymi świętami, to przeczytaj nasz artykuł o Święcie Dziękczynienia, jest wypakowany znaczeniami i historiami i mocą angielskiego.

6. Sposoby na szczęście po angielsku.

Jak zapewnić sobie szczęście (luck) według Irlandczyków?

  • przekupić lub udobruchać skrzata
  • znaleźć podkowę (horseshoe)
  • znaleźć czterolistną koniczynę
  • na końcu tęczy odszukać skarb
  • założyć coś zielonego, w dniu św. Patryka

Odhaczyłeś jakiś punkt z naszej listy? Jeśli nie, to jeszcze masz czas. 17 marca jeszcze przed nami. Naucz się, choć kilku słów związanych z tym świętem i śmiało opowiadaj o skrzatach, wróżkach, koniczynach i zielonym.

Na koniec zapraszamy Cię do skorzystania z naszej Patrykowej kolorowanki. Specjalnie dla Ciebie — nauka angielskiego połączona z relaksem. Kliknij ten link: św. Patryk WARSZTATY JĘZYKA ANGIELSKIEGO (3)

W naszej szkole co roku organizujemy warsztaty związane ze świętem Patryka. Obowiązkowo zmieniamy wtedy nasze barwy na zielony (w ten jeden dzień) i w formie gier, zabaw i konkursów uczymy się o dniu świętego Patryka.

Zapraszamy Cię także do zgłębiania wiedzy po angielsku z tematu innych świąt, takich jak Boże Narodzenie oraz Black Friday.